Politike

Ministja serbe nuk pranon Cakajn si qytetar nderi në Bujanovc

Ministrja e Administratës Publike dhe Vetëdeklarimit Lokal në Serbi, Marija Obradoviç në seancën e sotme zhvilluar në Kuvendin  e Serbisë, refuzoi propozimin e Kuvendit...

PD Elbasan akuza të forta për projektin e Bashkisë. Himçi: Gënjejnë, mashtrojnë, fshehin (Video)

PD Elbasan reagon sërish në lidhje me projektin e rikonstruksionit të bashkisë Elbasan. Duke e nisur me slloganin “Çdo Partia, bën bashkia”, Sekretari i PD...

E FUNDIT/Presidenti kthen ligjin e “Policisë së shtetit”.

Presidenti Ilir Meta kthen për rishqyrtim në Kuvend ligjin për “Policinë e Shtetit” me arsyen se uniformat blu mund të keqpërdoren gjatë procesit zgjedhor. Sipas...

Meta nuk pranon t’i përgjigjet Ramës:”Jemi në kishë.”

Presidenti Ilir Meta ishte paraditen e sotme në Kishën e Prullit në fshatin Spiten të Lezhës ku përcolli disa mesazhe. I pyetur për deklaratat e...

Eugen Isaj i përgjigjet Taulant Ballës: Skenaret naive të Rilindjes nuk përbaltin dot qytetarinë dhe kulturën elbasanase

Pas akuzave për inspirim nga Kryetari Lulzim Basha ndaj personave që kanë qëlluar sot qendrën shëndetësore në lagjen “Skëndërbej”, ka reaguar dega e Partisë...

Kryesore

Marketing
Opinion

Njerëzit flejnë në çadër, rilindja në charter

Nga Ermir Gjinishi Dhimbje, lot, zhgënjim. Ky është trishtimi i kësaj dite, një vit pas tërmetit të 26 Nëntorit 2019. Banorët e pastrehë po kalojnë...

Turpi i morgut të shëndetësisë shqiptare/ Në vend të përshpirtjes për ata që Covidi i mori

Nga: Anisa Bahiti Ato pamje që pamë nga morgu i spitalit të Tiranës janë një turp i madh i Shqipërisë së 2020. Turp i madh...

Lul Basha, ky James Bond thëngjill i mbuluar

Nga: Anisa Bahiti Për brezin tonë, të 25-30 vjeçarëve, Lulzim Basha ka qenë deri më sot etaloni i politikanit të mefshtë dhe të paaftë për...

Në mëshirën e fatit, të dënuar me vdekje!

Nga Ermir Gjinishi Pas 8 vitesh në pushtet, në mungesë të një bilanci qeverisës, kryerilindasi ka zgjedhur si platformë politike për zgjedhjet e 2021-it, rrëke...

Mos bëni pis emrin e madh të UÇK-së!

Nga: Anisa Bahiti Mos bëni pis emrin e madh të UÇK-së! UÇK-ja jetoi deri më 1999, me pas ajo u shndërrua në TMK, Policia e Kosovës...

Turqia, ky spital i shqiptarëve.

Nga:Anisa Bahiti Përtej çdo propagande duket qartë, se sistemi shëndetësor shqiptar është në kolaps. Jo vetëm shifrat që shkojnë përtej atyre që publikohen çdo ditë...

Aktualitet

Raportimi i të gjitha lajmeve të aktualitetit nga Elbasani dhe vendi

Burri nga Elbasani ‘provon’ shansin/ I infektuar me Covid, tenton të kalojë drejt Greqisë

Një 65-vjeçar i cili edhe pse pozitiv me Covid, lëvizte lirdhëm në rrugë është proceduar sot penalisht. Policia e Gjirokastrës njofton se shtetasi V....

Mosrespektimi i masave antiCovid/ 729 gjoba brenda 24 orëve

Një numër i madh qytetarësh kanë marrë gjoba nga Policia e Shtetit si rezultat i mosrespektimit të masave antiCovid. Mësohet se gjatë ditës së djeshme...

Akuzohet se vrau me armë gjahu shokun, 27-vjeçari mohon autorësinë: Na qëlluan

Klodian Kola, 27-vjeçari i cili sipas policisë dyshohet se ka vrarë me armë gjahu pa dashje shokun e tij Elidon Basha ka hedhur poshtë...

Policia e Kosovës sekuestron 28 kg drogë në kufirin me Shqipërinë

Në pikën e përbashkët kufitare mes Kosovës dhe Shqipërisë, në Vërnicë, është sekuestruar nga Policia e Kosovës më shumë se 28 kg drogë. Uniformat blu...

Detaje nga djegia e automjeteve në Elbasan. Emrat

Digjen gjatë natës dy mjete në Elbasan. Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në lagjen ”11 Nëntori”. Burime bëjnë me dije se...

Sociale

Info-Report risia më e re e Infoelbasanit në shërbim të komunitetit

Siç edhe kishim premtuar, infoelbasani vjen me risi për periudhën në vazhdim. Përmes rrjetit të gazetarëve dhe bashkëpunëtorave tanë, ne do të sjellim për audiencën...

Ministrja Arsimit Evis Kushi zbulon si do të zhvillohet mësimi nga 1 dhjetori! Klasat që përjashtohen nga mësimi online

Ministrja e Arsimit Evis Kushi zbulon si do të zhvillohet mësimi nga 1 dhjetori! Klasat që përjashtohen nga mësimi online “Pas rekomandimit të djeshëm për...

Pas infektimit me Covid ndahet nga jeta pedagogia nga Tirana

Pedagogia e Universitetit të Tiranës, Kozeta Noti nuk mundi dot të mbijetonte pas luftës me COVID-19. Për më shumë se 20 vite, ajo ishte pjesë...

Nga 1 dhjetori mësim online dhe në shkollë

Manastirliu: Skenari i dytë për sigurinë e fëmijëve Nga 1 dhjetori mësimi për sistemin parauniversitar do të kalojë në skenarin e dytë, mësim online dhe...

Lajm i mirë për besimtarët/ Imzot Georg Fredo lë spitalin

Imzot Georg Fredo ka lënë spitalin “Acquaviva delle Fonti”, në Miulli (Bari”), pasi gjendja e tij shëndetësore është përmirësuar pas infektimit me Covid. Aktualisht ndodhet...

Elbasani
qarku

Babai nga Librazhdi braktis të birin minoren në Greqi/ Procedohet penalisht

Një shtetas shqiptar është proceduar penalisht në Kakavijë, në kuadër të kontrolleve për parandalimin e braktisjes së të miturve në vendet e Be-së. Bëhet fjalë...

Situatë e rënduar me Covid në Elbasan/ I gjithë qarku me një skaner

Shtimi i rasteve me Covid në qarkun e Elbasanit ka shfaqur një sërë problematika të reja. Skaneri në spitalin e qytetit duhet të përmbush...

Peqin/Përfshihet në flakë makina në aksin kryesor të qytetit

Gjatë mesditës së sotme një ngjarje e rëndë ka ndodhur në aksin kryesor të Peqinit, ku në aksin kryesor një makinë është përfshirë në...

Biznes

Elon Musk bëhet personi i dytë më i pasur në botë, kalon Bill Gates

Vetëm disa ditë më parë, Elon Musk ishte 8 miliardë dollarë larg nga tejkalimi i Bill Gates si personi i dytë më i pasur...

Del udhëzimi nga tatimet: Si të aplikoni për ndihmën financiare për protokollet e sigurisë anti-Covid

Tatimet kanë dhënë informacion lidhur me menyrën e përfitimit të ndihmës financiare të disa prej kategorive kryesore të ndërmarrjeve, të cilat zbatojnë protokollet e...

Nis puna për ndërtimin e Bashkisë së re në Elbasan

Nis puna për ndërtimin e bashkisë së re në Elbasan. Siç edhe është bërë e njohur, godinës ekzistuese do t'i shtohen anekse të reja...

Njoftim i rëndësishëm i Tatimeve për bizneset: Nga 1 janari të gjitha faturat…

Nga 1 janari, bizneset që kanë lidhje me shtetin do lëshojnë faturë elektronike. Administrata tatimore ka njoftuar të gjithë bizneset që të marrin masat...

Rama “maskohet” me mushama shiu dhe maskë dhe shkon në…

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme ka inspektuar punimet në kantierin e lagjes së re që do të ndërtohet në Fushë Krujë. Rama pavarësisht se...

Bota & Rajoni

Turqia është zgjuar mëngjesin se sotëm nga një tërmet 4.9 ballë të shkallës Rihter. Tërmeti ka patur epiqendrën pranë qytetit Malatya dhe ka ndodhur në thellësinë 5 km ççka...

Pas koronavirusit në Kinë përhapet norovirusi/ Infektohen edhe fëmijët

Pas përhapjes së koronavirusit, që tashmë është kthyer në Pandemi, Kina preket nga norovirusi, nga i cili janë infektuar 50 fëmijë në Sichuan. Siç raportoi...

Gjermania mbyllet deri në janar/ Angela Merkel: Kush nuk zbaton masat anti-covid ndëshkohet

Mbledhja ka zgjatur për rreth 7 orë dhe në fund të saj Merkel doli në një konferencë për shtyp për të bërë një rezyme...

Përleshje mes shqiptarësh në burgun grek, plagoset rëndë 30-vjeçari

Një përleshje e ashpër ka nisur mes pesë shqiptarëve në burgun grek Domokou. Ata janë rrahur me shkopa druri dhe për pasojë është plagosur...

Shqipëria

Re tymi nga shembja e pallatit 9 katësh në Durrës

Një pallat 9 katësh është shembur me shpërthim të kontrolluar nga IKMT-ja në Durrës. U deshën 1 100 kapsolla dhe 40 kilogram lëndë shpërthyese për...

Deputeti shqiptar nxjerr flamurin shqiptar në parlamentin Serb

Deputeti shqiptar Shaip Kamberi vendosi flamurin e Shqipërisë në Kuvendin e Serbisë. Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiç reagoi ndaj kësaj, duke kërkuar...

Sot një vit nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit që shkaktoi 51 viktima

Kjo e enjte shënon një vjetorin e tërmetit tragjik të ndodhur më 26 nëntor 2019, ku si pasojë humbën jetën 51 persona dhe u...

Minoritarët grekë mund të trajtohen në spitalet greke

Mediat Greke kanë raportuar se shteti Grek ka dhënë dritën jeshile për trajtimin e pacientëve me Covid-19 të cilët i përkasin minoritetit grek ...

Njoftim i Ambasadës gjermane në Tiranë: Rihapet sektori i vizave dhe pasaportave, ja çfarë do ndodhë me aplikimet

Ambasada Gjermane në Tiranë ka njoftuar se nga dita e sotme është rihapur sektori i vizave dhe pasaportave, por numri i aplikimeve që përpunohen...

Video news

EXTRA

Nuk e paguan, ja si hakmerret punëtori ndaj pronarëve (Video)

Ky është momenti kur një burrë “shkatërron” dy shtëpi që kishte ndërtuar, pasi pronarët nuk e kanë paguar. Në shenjë “hakmarrje ndaj mos...

Nga 800 në 8000 dollarë në javë, si u bënë ‘të pasur’ infermierët nga pandemia e Covidit

Në një kohë kur pandemia ka prekur të gjithë botën, infermieret dhe mjekët janë ata që ndodhen në vijën e parë të betejës dhe...

Zodiaku/ Ja kush janë pesë shenjat që do të kenë një javë plot surpriza

Kjo javë do të jetë e mbushur me energji për disa nga shenjat e zodiakut, duke shënuar ndryshime n ë gjendjen e tyre emocionale...

Zbulohen arsyet përse viti 2021 do të jetë i mbarë

  Të gjithë e dimë sa shpejt ndryshoi bota në 2020-ën dhe brenda një nate, rutina jonë s’ishte më ajo që njihnim. Gjithsesi, jemi thuajse...

SPORT
SPORT

Benevento-Juventus/ Ronaldo lihet jashtë fushës

Trajneri i Juventusit ka ndryshuar listën e grumbullimeve për ndeshjen e transfertës së Beneventos. Sipas burimeve pranë klubit torinoz, tekniku Italian, Pirlo, ka vendosur që ta lërë pushim portugezin për...

FIFA publikon renditjen e re/ Shqipëria rritet me 3 pozicione, kurse Kosova qëndron në vend

Sipas renditjes së bërë nga FIFA për muajin nëntor, Shqipëria është rritur në tre pozicione duke kaluar në vendin e 66-të pas fitores me...

Interi humb ndaj Realit/Del Piero:”Ekip i humbur dhe i përçarë.”

Interi u mposht me rezultatin 0-2 nga Real Madrid në Champions League dhe pas ndeshjes, në analizën e tij në Sky Sport, Alex Del...

E bujshme/ Ndërron jetë legjenda e futbollit Diego Maradonna

Një lajm tronditës është publikuar para pak çastesh në mediet argjentinase. Legjenda e futbollit botëror dhe një nga më popullorët në të gjithë globin...

“Mos e prek shqiptarin tim”, Xhaka shtyn shokun dhe eviton përplasjen

Leeds United-Arsenal ishte një ndeshje e luftuar dhe plot rivalitet, por gola nuk pati. Takimi i javës së nëntë në Premier League, u mbyll...

Episod i rrallë…Portieri bën heroin, del nga porta në sekondat e fundit dhe shënon gol

Një episod i rallë ka ndodhur në kampionatin belg të futbollit, aty ku Standard Liege ka marrë një barazim spektakolar ditën e sotme ndaj...

Në kohë pandemie sporti nuk ndalet/ Ndeshja e basketbollit në Elbasan

Nga: Brian Blida Sot, më datën 21.11.2020 Federata e Basketbollit Shqiptar organizoi një aktivitet sportiv. Përballja në këtë aktivitet u realizua ndërmjet ekipit të Skënderbeut...

“Botërori 2022”, përcaktohen vazot/ Shqipëria në të katërtën, zbulohen rivalët e mundshëm

Eleminatoret e Botërorit "Qatar 2022" po afrojnë dhe së fundmi, Kombëtarja shqiptare ka mësuar se në cilën vazo do të jetë për shortin e...

Habit trajneri në kampionatin italian. Futet në fushë dhe prish kundërsulmin e kundërshtarit

Trajneri i Catanias, Giuseppe Raffaele është përjashtuar me 4 ndeshje nga kampionati i Serisë C, pas ndëshkimit me karton të kuq, për faktin se...

Shqipëria mposht me vështirësi Bjellorusinë dhe i rrëmben vendin e parë. Çfarë favoresh kemi tani

Fitore mes drithërimash por që vlen shumë. Kombëtarja shqiptare mposht Bjellorusinë dhe merr kreun e Grupit. Kuqezinjtë mposhtën 3-2 Bjellorusinë në një ndeshje me ritëm...

E FUNDIT/ Zbardhen ” luftëtarët” kuqezi kundër Bjellorusisë

Shqipëria me 8 pikë në grup luan sot, në orën 16:00, finalen për vendin e parë në grupin 4 të Ligës C në Nations...

your story

Si mund të vlejë jeta sa një gol? Erjon Braçe poston videon e tmerrshme brenda lokalit

Sot në Shqipëri u shënuan 19 viktima nga koronavirusi duke thyer cdo rekord, ndërsa zv/ kryeministri Erjon Braçe ka postuar një video në faqen...

Pasi humbi dy vëllezërit e tij brenda një dite, pedagogu ka një kërkesë për kryeministrin

Pedagogu, Afrim Osmani, i cili pak ditë më parë humbi dy vëllezrit e tij për shkak të Covid-19, i është drejtuar me një letër...

24-vjeçarja humb betejën me sëmundjen e rëndë

Thirrjet për ndihmë u përhapën në çdo cep të rrjetit, por shifra prej 300 mijë eurosh që nevojitej për kurimin e saj nuk u...

Flet Shaqir Tollja që iu bë atentat: ‘Djalit i vunë armën në kokë’

Një atentat me armë zjarri u shënua në Bulqizë ditën e sotme, fatmirësisht pa të lënduar! Makina ku udhëtonin kushërinjtë Shaqir dhe Erlind Tollja u...

Historia e trishtë e djalit. I dërgon të atit ushqime tek infektivi, i thanë se ka vdekur dhe ai nuk e gjen dot

Thuajse çdo ditë në Spitalin Infektiv nuk mungojnë denoncimet e qytetarëve që pretendojnë se nuk marrin informacion për të afërmit e tyre të shtruar...

Lifestyle

Habit aktorja tropojane që mbështet Ramën. U thotë fëmijëve: Më thërrisni teze se më latë beqare!

Aktorja e njohur bukuroshe, Arjola Demiri është një nga figurat më të komentuara, teksa jeta e saj private është përfshirë në skenën politike. Demiri...

Dolën për patrullim natën, nuk përmabahet çifti i policëve. Kapen duke bërë s*ks në makinë

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Itali në makinën e policisë. Një cift i policisë rrugore, gruaja rreth të 40-ave dhe burri disa...

Njihuni me “Princin e kaltër” shqiptar, Saimirin e “Love Story”. Historia e djalit të pasur me prindër të divorcuar që po bën namin në...

Njihuni me beqarin e “Love Story”, princi modern që do të rrëmbejë zemrat e shumë vajzave. Kështu e bëri produksioni nën drejtimin e...

Bes Kallaku feston ditëlindjen me Ilirin dhe Monikën, policia i vë 10 milion lekë gjobë lokalit. Pezullohen 6 policë

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë ka gjobitur me 1 mln lekë të reja administratorin e lokalit ku festoi ditëlindjen e 35-të aktori Bes Kallaku,...

Mi kanalesh! Pas tradhtisë, ish-bashkëshortja shpërthen ndaj futbollistit të Manchester United

Patrice Evra, ish-futbollisti i njohur i Manchester United dhe Juventusit është fejuar zyrtarisht me modelen holandeze, Margaux Alexandra (25 vjeçe), vetëm një muaj pasi...

Top- Ten

Njihuni me 10 fakte për Joe Biden

Joe Biden, Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka pasur një karrierë të gjatë politike, ku ka shërbyer për 36 vjet...

5 ushqimet që gratë duhet të hanë çdo ditë

Të marrësh vendime të shëndetëshme përsa i përket ushqimit është hapi i parë drejt një organizmi gjithashtu të shëndetëshëm. Zgjedhja e ushqimeve të duhura...

8 politikanët më të pasur në Shqipëri

Të gjithë e dimë që politikanët shqiptarë, majtas, djathtas, apo në mes qofshin, krimben në para. Pasuria e tyre është marramendëse dhe kjo duket...

10 këshilla nga ekspertët për raporte të shkëlqyera intime në shtrat

Me kalimin e viteve, pasioni fillestar në çift mund të bjerë, por jeta në shtrat vazhdon gjithmonë të jetë e rëndësishme. Edhe pse seksi, mund...

17 gjërat që burrat duan te gratë

Janë shkruar qindra faqe, mijëra fjalë dhe mbase kurrë nuk do të dimë me siguri se çfarë i lidh vërtet një burrë dhe një...

Shendeti

Horoskopi

Këto janë femrat më të bukura të zodiakut. Meshkujt lënë kokën pas tyre

Sipas horoskopit femrat më të bukura dhe parezistueshme në sytë e meshkujve iu përkasin këtyre tri shenjave: Dashi – Femrat që i përkasin shenjës së...

Horoskopi për ditën e sotme, 2 nëntor 2020

Dashi Mbajtja e gjërave në ekuilibër sot mund të jetë e ndërlikuar për ju. Ekziston një forcë e ashpër, e cila lufton kundër këtij pozicioni....

Horoskopi për ditën e sotme, 27 tetor 2020

Dashi Do të keni dëshirë të shpenzoni para dhe të argëtoheni me miqtë, por bëni kujdes sepse buxheti juaj financiar mund të dalë jashtë kontrollit....

Nëse ke lindur në një nga këto 5 shenja të horoskopit, je i destinuar për të qenë milioner

Gaforrja Jeni një shenjë shumë e vendosur dhe i arrini të gjitha qëllimet. E dini saktësisht se çfarë duhet të thoni në momentin e duhur...

Horoskopi për ditën e sotme, 16 tetor 2020

Dashi Dëshirat do t’ju përmbushen dhe puna juaj do të fillojë të sjellë rezultate. Mos bëni gjykime të shpejta për njerëzit dhe motivet e tyre....

Showbiz

“Pika ime e dobët”, kush është djali që bëri të qajë moderatoren Albana Osmani

Moderatorja Albana Osmani është surprizuar në rubrikën “Djemtë e jetës sime”, madje edhe përlotur kur ka parë videomesazhin. Ka qenë nipi i saj, Henri që...

Nuk ndodh vetëm në Shqipëri/ Këngëtari akuzon çmimet Grammy për korrupsion

Këngëtari me famë botërore, The Ëeekend, ka bërë një akuzë të rëndë për korrupsion ndaj çmimeve Grammy. Ylli kanadez pritej të kishte një super performancë...

Ana rikthehet në “Për’puthen” dhe godet sërish Fatjonin: S’jam ngopur akoma

Puntata e sotme e përputhen kishte shumë të papritura. Teksa diskutohej takimi i Anës së re dhe Arjonit, i ka befasuar të gjithë rikthimi...

Mevlani i “Për’puthen” në takim me 22-vjeçaren që s’ka patur kurrë të dashur: Edhe unë jam i virgjër!

Programi Për'puthen ka marrë një vëmendje të madhe nga publiku, e kryesisht të rinjtë. Ndërkohë, para pak ditësh një nga deklaratat që bëri bujë...

Si do ta ndani Saimirin? Jonida: Një natë njëra, një natë tjetra

  Nata e dytë e spektaklit “Love Story” në TV Klan u shoqërua me emocione të shumta teksa dy konkurrente, Klea dhe Juli nuk morën...

Hi-tech

Habit Alfred Cako: Kujdes nga modelet e fundit të celularëve, janë të rrrezikshëm!

  Teoricieni i njohur i konspiracionit në Shqipëri, Alfred Cako, i ftuar në emisionin "Rrrethi Katror" ka zgjedhur të flasë për një tematikë të ndjeshme...

Do të ketë 50% më pak…Bill Gates tregon si do të duket bota pas pandemisë

Pas përfundimit të pandemisë së koronavirusit, Bill Gates, prognozon se do të ketë më shumë se 50 për qind më pak udhëtime me aeroplan...

Po afron epoka e re/ “Deri në 2030, do të ndalohen makinat me naftë dhe benzinë”

Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept Deri në vitin 2030, Britania do të ndalojë shitjen e makinave...

Nëndetësja kineze prek fundin e Oqeanit Paqësor, 11 km thellësi

Një nëndetëse kineze ka shënuar një rekord të ri përsa i përket thellësisë në të cilën ka arritur. Mediat e huaja bëjnë me dije se...

Shkencëtarët paraqesin datën fikse kur asteroidi gjigand do godasë Tokën

Dihet që vetëm një pjesë e vogël e objekteve në hapësirë paraqesin një kërcënim serioz për Tokën, dhe asteroidi gjigant Apophis është njëri prej...

Stafi ynë

Anisa Bahiti

Drejtor

Email: anisabahiti@infoelbasani.com Cel: +355692098209

Fatos Salliu

Kryeredaktor

Email: fatossalliu@infoelbasani.com Cel: +355692098209

Besnik Ademi

Drejtor fotografie

Email: besnikademi@infoelbasani.com
Cel: +355692098209

Dallendyshe Xhaferri

Gazetare

Email: d.xhaferri00@gmail.com
Cel: +355 68 621 4492