Një rrjet i trafikut të drogës Turqi-Shqipëri është goditur nga DEA Amerikane në Athinë, në bashkëpunim me policinë e Selanikut dhe atë të Igumenicës.

Policia greke bën me dije se operacioni është zhvilluar në 3 dhjetor në Vula, Virona, Nea Smirni, Ano Glifadha dhe Avlona.

Në pranga kanë rënë tetë shtetas shqiptarë. Si rezultat i operacionit janë sekuestruar: (1,800) fidane hidroponike të kanabisit, (1) kilogram dhe (355.8) gram kokainë, (43) kilogramë dhe (300) gram gjethe kërpi, (45) kërcej kërpi, (510) gram pluhur me përbërje kimike të panjohur të përshtatshme për falsifikim të kokainës, (6) makina, (11,505 EUR), pistoletë me gëzhojë dhe (41) gëzhoja, (2) grushta hekuri, (2) shkallët precize, (16) pajisjet mobile gjithashtu, shtypje hidraulike, pajisje të plota dhe monitorim të ventilimit, elektrifikimit dhe ndriçimit të laboratorëve – çerdhe për kultivimin e kërpit hidroponik (llambat, dehumidifikuesit, tubat e ventilimit, instrumentet automatike të ujitjes, plehrat

Mësohet se grupi kryente trafik droge nga Shqipëria, si dhe kultivim bimësh narkotike. Te ardhurat e grupit përllogariten në 6 mln euro.

Këtij grupi i janë sekuestruar 81 kg marijuanë në Igumenicë në 24.06.2020 dhe 205 kg 420 gram marijuanë në Athine në gusht 2020.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu