Armenia dhe Azerbajxhani kanë rënë dakord për një armëpushim nga mesnata e 10 tetorit dhe planifikojnë të fillojnë bisedime “thelbësore” mbi Nagorno-Karabakun, tha të shtunën Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov, pas gati dy javësh luftimesh të ashpra në territorin e diskutueshëm.

Dy vendet ranë dakord për një armëpushim për të shkëmbyer të burgosurit dhe trupat e të vrarëve në konfliktin midis Azerbajxhanit dhe forcave etnike armene mbi rajonin e Nagorno-Karabak, shtoi ministri Lavrov.

Marrëveshja erdhi pas rreth 10 orësh bisedime në Moskë, në orët e para të mëngjesit të së shtunës.

Diplomati i lartë rus tha se Kryqi i Kuq do të veprojë si një ndërmjetës në operacionin humanitar.

Korrespondentja e Al Jazeera në Moskë, Alexsandra Stojanovich-Godfroid, tha se marrëveshja ishte për një “armëpushim humanitar”.

Ne duhet të “presim të shohim nëse kjo armëpushim do të ndodhë vërtet siç është rënë dakord, nëse do të vijë deri te shkëmbimi i të burgosurve dhe nëse palët janë vërtet të gatshme të kthehen në tryezën e negociatave për të zgjidhur këtë konflikt të gjatë dekadash”, tha ajo .

Të paktën 300 njerëz janë raportuar të vrarë në luftimet, të cilat shpërthyen në 27 shtator dhe është konflikti më serioz në territor që nga përplasjet në 2016 që la dhjetëra të vdekur.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu