Një burrë që qëlloi dy vëllezër, duke vrarë njërin prej tyre dhe duke plagosur tjetrin, pretendon se qëlloi në vetëmbrojtje dhe kishte frikë nga dyshja sepse dinte që ata ishin mafia shqiptare që sundonte periferitë perëndimore të Melburnit.

Pamjet e kamerave të sigurisë të transmetuara në Gjykatën Supreme, tregojnë se Ahmad El-Chakik teksa përplaset me Edmund dhe Elvis Shabanin më 20 tetor 2017.

Edmund Shabani vdiq nga plagët në gjoks dhe bark, ndërsa Elvisi u qëllua në këmbë, por mbijetoi. Gjashtë të shtëna u qëlluan në drejtim të tyre në Ravenhall të Australisë.

El-Chakik është deklaruar i pafajshëm për vrasje, vrasje në tentativë dhe shkaktim të rëndë të plagosjes serioze dhe i tha policisë se ai qëlloi vëllezërit në vetëmbrojtje.

Avokati mbrojtës Glenn Casement i tha gjykatës këtë të mërkurë se Z. El-Chakik e dinte se vëllezërit Shabani kishin një histori dhune, përdornin armë dhe ishin mafia shqiptare që “drejtonin periferitë perëndimore”.

Por prokurori Mark Rochford, tha se autori i dyshuar mbante një armë dhe debatoi me vëllezërit paraprakisht, derisa goditi viktimën në fytyrë.

Dy vëllezërit më pas u përleshën fizikisht me El-Chakik derisa të dy u penguan prapa dhe ranë kur u qëlluan, dhe i akuzuari u largua.

El-Chakik më vonë u drejtua me makinë në një stacion policie dhe u tha hetuesve, “Po luftoja për jetën time. Veprova në vetëmbrojtje për t’i larguar ata njerëz nga unë“.

Ai i tha policisë se “ndjehem tmerrësisht keq”, por ishte “plotësisht i pafajshëm nga akuzat”.

El-Chakik gjithashtu i tha policisë se ai e dinte që vëllezërit ishin të dhunshëm dhe se qëlluan me armë.

“Kjo është qartë siç mund të tregohet duke shikuar pamjet e kamerave të sigurisë”, i tha Rochford jurisë.

Në përgjigje, Casement tha se Z. El-Chakik i pa vëllezërit në një takim rastësor por u “vendos në mënyrë disproporcionale” dhe u godit me shuplakë nga Edmund Shabani.

Avokati tha gjithashtu se klienti i tij nuk i qëlloi menjëherë dy vëllezërit Shabani, çka nuk kishte qëllim që t’i vriste.

Gjyqi do të vazhdojë të enjten.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu