Familja mbretërore e Dubait thotë se Princesha Latifa është “nën kujdes në shtëpi” pasi BBCsiguroi video në të cilat ajo i akuzoi ata për mbajtjen peng që kur u përpoq të ikte në 2018.“Ajo vazhdon të përmirësohet dhe ne shpresojmë që do të kthehet në jetën publike në kohën e duhur,” tha një deklaratë familja mbretërore.

Në videot e regjistruara fshehurazi, princesha tha se kishte frikë për jetën e saj. Pamjet nxitën thirrjet globale për një hetim nga OKB.

Agjencia e OKB për të drejtat e njeriut ka kërkuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe që të japin prova se princesha është ende gjallë.

Por nuk kishte asnjë video ose foto të lëshuar me deklaratën e familjes e cila mund të shërbente si provë e jetës, dhe as nuk jepte ndonjë detaj në lidhje me gjendjen e saj.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken i tha BBC se do të shqyrtonte çështjen, duke shtuar: “Ne i marrim seriozisht të drejtat e njeriut, do të monitorojmë nga afër situatën”.

Kreu i Human Rights Watch, Kenneth Roth, e përshkroi deklaratën e familjes si një “histori kopertine” dhe tha se askush nuk do t’u besonte mbretërve të Dubait derisa Latifa të kishte “lirinë për të folur vetë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu