Buzëqeshja është një shprehje e fytyrës që shfaqet kur jemi të lumtur dhe të kënaqur. Sidoqoftë, fuqia e tij është më e madhe nga sa mendoni! Jo vetëm që përfiton shëndetin dhe mirëqenien tonë, por gjithashtu ndikon pozitivisht tek njerëzit përreth nesh.

Mësoni përfitimet e buzëqeshjes në shëndetin tonë dhe zbuloni më shumë arsye për të buzëqeshur në jetën tuaj të përditshme.

 1. Ul stresin
  E qeshura gjithashtu mund të ulë presionin e gjakut, zgjeron arteriet, hap oreksin dhe djeg kaloritë.
 2. Vendos gjendjen shpirtërore
  Një buzëqeshje e thjeshtë i dërgon një sinjal trurit se po ndiheni mirë. Në fakt, nëse buzëqeshni shpesh atëherë truri juaj krijon një model me mendime pozitive dhe jo ato negative.
 3. Forcon sistemin imunitar
  Shkencëtarët kanë treguar se një buzëqeshje forcon sistemin imunitar sepse lejon trupin tuaj të lirojë tensionin, duke bërë që qelizat të lëshojnë ngurtësi dhe ta bëjnë trupin më të aftë të luftojë çdo sëmundje.
 4. Kjo ju bën të dukeni më tërheqëse

  Buzëqeshja zbukuron. Nëse keni tendencë të buzëqeshni shpesh, atëherë ka të ngjarë të jeni një figurë e këndshme për të tjerët. Ju bëheni më të arritshëm dhe të besueshëm. Një studim nga Universiteti i Penn State zbuloi se njerëzit që buzëqeshin priren të jenë më autentikë dhe të besueshëm.

  5.Rritet produktiviteti dhe kreativiteti
  Studimet kanë treguar se buzëqeshja çliron endorfinë, qetësues natyral dhe serotonin. Së bashku, këta të tre na bëjnë të ndihemi mirë, të bëhemi më krijues dhe produktivë. Buzëqeshja është një ilaç natyral!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu