Ngjarja që shkaktoi dhe ekzekutimi i tij nga forcat RENEA, bëri bujë të madhe jo vetëm në qytet, por edhe në media. Lefter Zhidru ishte 71-vjeçari, ish-ushtarak, i cili përveçse futi veten e vet në “mesele”, ngatërroi dhe të shoqen me vajzën. Ish-bashkëshortja e 71-vjeçarit rrëfehet për herë të parë. Floresha Zhidru në studion e emisionin ‘Pa gjurmë’ rrëfen live detaje mbi ngjarjen e 24 shtatorit, ndërsa dëshmon për arsenalin e armëve të gjetura në banesë. E kontaktuar nga stafi i emisionit, ajo mbërriti në studio bashkë me vajzën 13-vjecare. Ajo zbulon shkakun e vërtetë pse kjo ngjarje përfundoi në tragjedi për familjen e tyre.

Bashkëshortja rrëfen:

Pershendetje Odeta! Une jam Floresha Zhidru, bashkeshortja e të ndjerit Lefter Zhidru. Dua të raportoj për sa janë dhënë në media, besoj se mediat i marrin informatat nga policia.Së pari, është thënë nga mediat se unë, bashkëshortja, e kam denoncuar për dhunë në familje. Kjo është gënjeshtër me bisht, për arsye se denoncimi ka qënë për një konflikt të çastit. Ai nuk ka perdorur asnjëherë dhunë ndaj meje dhe sidomos ndaj vajzës me të cilën ka patur marrëdhënie të ngushta dhe të shkëlqyera. Flitet nga media që unë kam qënë e ndarë nga bashkëshorti që prej një viti, ndërsa unë jam ndarë nga ai më 24.09.2020 kur ai u vra nga policia. Është raportuar se bashkëshorti im ka punuar në uzinen e Mjekësit. Gënjeshtër! Kjo uzinë ka dokumentacion shtetëror që ju mund ta verifikoni. Është thënë se bashkëshorti im ka patur lidhje me bandën kriminale të Lushnjës dhe të Elbasanit. Të verifikohet, por kjo është e pavërtetë. Thuhet se vajza ime ka kontaktuar me babain dhe i ka bërë lutje për dorëzim. Kjo është kerkuar nga ana ime por policia nuk pranoi që vajza të komunikonte me babain. Është raportuar se djali i Lefterit nga martesa e dytë ka komunikuar me babain për vetëdorëzim. Nuk është e vërtetë. Është folur në media që unë kam qënë në djeni për armën që kishte bashkëshorti im, por unë në fakt nuk dija asgjë në lidhje me armën. Shkaktarët e gjithë kësaj ngjarjeje janë banorët e pallatit, ku me njërin prej tyre jemi ne proces gjygjsor. Ai është Arjan Kalemaj. Kemi 6 vite në proces gjyqësor me të, ku çështja është zvarritur deri më sot. Nga të gjitha keto padrejtësi që iu bënë, Lefteri arriti të bëhej agresiv. Ky është shkaku qe kjo ngjarje perfundoi në tragjedi në familjen time. Në nuk kemi pasur kurrë dijeni se ka pasur armë, se di nga kanë Absolutisht nuk kemi ditur asgjë, im shoq ka pasur materialet e veta në një dhomë. Burri im ka qenë tepër i fryrë nga shteti se nuk lanë gjë pa i bërë dhe arriti deri këtu. Materialet e punës i sistemoi në një dhomë dhe nuk e dimë se çfarë kishte aty. Lefteri merrej me makinat bujqësore. Ne pastronim dhomën po gjithçka shihnim ishin hekura, gjëra të rënda, jo armë. Ishim mjete të rënda.
Ndërkohë ka rrëfyer për të atin e saj edhe vajza e tij. Ajo ka thënë se babai nuk e ka dhunuar as atë as të ëmën dhe të gjitha janë gënjeshtra. Gjithashtu 14-vjeçarja tha se ishte ajo që e thirri policinë ditën e ngjarjes. Së bashku me të ëmën, ajo thotë se dolën nga banesa për ta lënë Lefterin që të qetësohet.

Ajo tha:

Unë kam qenë shumë e lidhur me babin. Nuk kishte cfarë na ndante. Nuk më bërtiste dhe nuk më qortonte. Atë ditë dhe me mua ishte agresiv por nuk më thoshte gjë. Shikime bërtitje. Ishte ndryshe në fytyrë. Babi sa vinte dhe bëhej më shumë agresiv. Mora çelsin dhe hap derën Duke nxituar i thashë dhe mamit dil dhe ti. Babi të qetësohet e ta lëmë me kaq. Në media është thënë që ai na dhunonte. Nuk mund ta mendoja që babi të kishte armë. Nuk më dhunonte. Ai për mua jepte jetën.
Bashkëshortja vijon të thotë së Lefteri ditën e ngjarjes shkoi në Tiranë për të marrë materiale pune dhe kur ishte kthyer ishte tepër agresiv. Ajo shpjegoi se gjithçka shkonte normalisht dhe se bashkëshorti nuk ishte i dhunshëm, madje duke u shprehur se nuk e kishte denoncuar kurrë për dhunë. Floresha thotë se bashkëshorti u nis për në Tiranë për të marrë materiale për punën e tij por kur u kthye në shtëpi ishte shumë i tensionuar.

Floresha vijoi të shpjegonte:

Në orët e para të mëngjesit u ngritëm dhe vajza niset në shkollë. Ikin bashkë me burrin në punën e tyre. Në Tiranë merr materiale për punën dhe kthehet në shtëpi i tensionuar. Vajza vjen përpara. Nuk ishte parë kurrë në atë gjendje. Nuk mora vesh nga ai. Tensioni i komshinjve. Ora 12 erdhi në shtëpi. Mos më fol më thoshte. Shkaku vetëm i gjyqit. Ishte përmendur gjyqi. Me komshinjtë. Kjo ka ardhur nga gjyqet zvarritjet. Kjo diskutohej për natë. Si zvarritet çështja. Elbasani pushohet çështja në anën time nga Enkelejda Kapedani. Vazhdoi agresivitetin e vetë. Vajza doli jashtë e para. Mami dil jashtë. Dolëm jashtë dhe kjo ishte e gjitha vetëm që të qetësoheshim. Policinë e njoftoi vajza.

“Sot me date 24.09.2020, qe ne mengjes rreth ores 07 te mengjesit Lefteri ishte ne gjendje te rende psiqike me nerva dhe agrsiv si asnjehere tjeter , nuk e di arsyen se perse por besoj shkaku I ketij personi Arjan Kalemaj I cili ikishte nxire jeten kohet e fundit. Konkretisht, sot ai bertiste si asnjehere tjeter duke me permendur perseri emrin Arjan Kalemaj. Besoj ishte i stresuar edhe per faktin qe vellai i pronarit te baneses F.M., I cili banon tek Rruga e ish Gjykates , me date 10.09.2020 kur Lefteri I coi pagesen e qerase I pati thene qe do dalesh per dy muaj nga shtepia. Lefteri ne dijen time I ka thene atij qe kam bere nje kontrate qe une do dal shtepia kur te jemi dakort te dyja palet. Ai personi I kishte then e ke Ultimatum, Lefteri kishte idene qe kete ja kishte bere Arjan Kalemaj . Lefterit I kishte thene babai I pronarit te baneses qe ikishte vajtur Arjan Kalemaj dhe I kishte thene qe na e hiqni nga pallati ate perLefterin. Duke e pare Lefterin ne kete gjendje mora vajzen dhe dola nga shpia besoj rreth ores 12.00, me drejtim per tek policia pasi pata frike mos na godiste sepse dukej jashte kontrollit”, thuhet në deklaratën e Floresha Zhidrus ditën e ngjarjes në polici.

PËR MARRJEN E TË DHËNAVE NGA PERSONI QË KA DIJENI PÉR VEPRËN PENALE

Pasi iu shpjegua përgjegjësia penale në rast deklarimi te të rreme. Me vullnetin e sajë të lirë shtetasja Floresha Zhidru, deklaron. Kam gjeneralitetet e sipërpërmendura. Ne vitin 2004 jam njohur dhe bashkejetoj me shtetasin Lefter Zhidro. Une isha e ve pas nje aksidenti te bashkeshortit tim ne Greqi dhe Lefteri ishte I divorcuar. Me Lefterin kemi bashke nje vajze te quajtur A. Zhidru e moshes 14 vjece. Qe prej vitit 2008 jetojme me qera ne nje apartament ne adresen e siperpermendur. Lefteri kishte profesion mekanik mjetesh bujqesore dhe ne dijenine time kishte ne qytetin e Elbasanit 22 vite qe jetonte pasi eshte nga fshati Xarre I Sarandes ku dhe kishte shtepine dhe tokat e tije si dhe ka nje djale qe quhet Krenar Zhidro I cili ka banuar ne Sarande dhe se fundmi ka ikur ne Norvegji si emigrant ekonomik.

Rreth vitit 2014 mes meje dhe Lefterit lindi nje konflikt I ashper per shkak te nje personi te quajtur Arjan Kalemaj I cili banon ne nje pallat me ne nje kat me lart. Ky shtetas ne vitin 2014 i ka gervishtur makinen Lefterit bashke me disa djem te tjere . Lefteri e ka pare nga dritarja e baneses dhe I ka thene Lefterit ik nga makina ime por ai tallej me Lefterin. Te nesermen ne darke Arjan Kalemaj perparar pallatit shikon Lefterin dhe I thot qe ti ishe ai qe me bertite , Lefteri I kthehet qe po une jam . Arjan Kalemaj e ka ofenduar ne syrin tim dhe te vajzes se vogel me fjale ofenduese duke shpifur sikur une kisha qen e dashura e tije .

Lefteri I ka thene qe per kete qe me the do japesh llogari dhe te dy kemi vajtur ne ate kohe ne polici dhe kemi denoncuar. Per disa vite shtetasi Arjan Kalemaj I cili ishte pa familje dhe I divorcuar iku jashte dhe nuk erdhi , gjate kesaj kohe ne rame ne qetesi por ky shtetas u kthye perseri ne vitin 2018. Kete radhe ky shtetas per te cilin nuk kam dijeni se ku ishte erdhi por I tjetersuar si nga na fizike dhe me provokues me Lefterin. Mua sme fliste fare dhe as provokonte asnjehere por vetem Lefterin. Me date 15.05.2018 Lefteri pati perseri perplasje me kete shtetas dhe si me fjale dhe fizkisht, ai e provokonte persri duke shpfur ndaj meje . Ne keto kushte ne te me Lefterin I jemi drejtuar gjykatëes se Rrethit Gjyqsor Elbasan me padi per shpifje ndaj ketij personi pasi nuk gjetem rruge tjeter . Disa here kemi ardhur dhe ne polici ne lidhje me kete konflikt por nuk gjehej zgjidhje.

Ne gjykate ceshtja ju ngarkua gjyqtares Enkeleda Kapedani, kjo ceshtje zvarritej vazhdimisht derisa kjo gjyqtare e pushoi ceshtjen pa na bere me dije fare as mua as Lefterin. Kjo Gjyqtare nuk denjonte as te na jepte vendimin qe kishte marre qe ne ta ankimonim . Lefteri ka vajtur shume shume here dhe tek sekretaria na thoshin qe nuk ka ardhur dhe Lefteri u pezmatua shume ne lidhje me kete padrejtesi te bere dhe nuk e perjetoi mire. Qe nga ajo kohe filluan shqetsime te shendetit mendor tek ai por qe kurre nuk u diagnostikua.

Lefteri ka arritur ta mare vendimin diten e fundit te afatit per ankimim dhe po ate dite e ka bere ankimimin ne Durres tek Gjykata e Apelit. Tani me date 5 Tetor ne kemi gjyqin e Apelit ne Durres.

Gjate tre muajve te karantines qe njerezit nuk ishin ne pune por ne shpi dhe ne rruge na kane ofenduar persona lidhje shoqerore te shtetasit Arjan Kalemaj .

Tek dera e baneses keta persona bertisnin me qellim bashke me Arjanin dhe megjithese aty vini Policia qe njoftohej prej nesh ata vazhdonin perseri . Prej kaq muajsh na kane nxire jeten dhe nuk gjenim rehat prej ketij personi dhe gjate kesaj kohe Lefteri po rendohej vazhdimisht nga shendeti mendor dhe kishte sjellje qe nuk ishin ne karakterin e tije duke kaluar dhe ne depresion dhe ishte mbyllur ne vetvete deri ne heshtje totale.

E vetmja gje qe e mbante ne jete ishte dashuria per vajzen Albionen e cila e qetësonte shpesh here.

Sot me date 24.09.2020, qe ne mengjes rreth ores 07 te mengjesit Lefteri ishte ne gjendje te rende psiqike me nerva dhe agrsiv si asnjehere tjeter , nuk e di arsyen se perse por besoj shkaku I ketij personi Arjan Kalemaj I cili ikishte nxire jeten kohet e fundit. Konkretisht, sot ai bertiste si asnjehere tjeter duke me permendur perseri emrin Arjan Kalemaj.

Besoj ishte i stresuar edhe per faktin qe vellai i pronarit te baneses F.M., I cili banon tek Rruga e ish Gjykates , me date 10.09.2020 kur Lefteri I coi pagesen e qerase I pati thene qe do dalesh per dy muaj nga shtepia. Lefteri ne dijen time I ka thene atij qe kam bere nje kontrate qe une do dal shtepia kur te jemi dakort te dyja palet. Ai personi I kishte then e ke Ultimatum, Lefteri kishte idene qe kete ja kishte bere Arjan Kalemaj . Lefterit I kishte thene babai I pronarit te baneses qe ikishte vajtur Arjan Kalemaj dhe I kishte thene qe na e hiqni nga pallati ate perLefterin.

Duke e pare Lefterin ne kete gjendje mora vajzen dhe dola nga shpia besoj rreth ores 12.00, me drejtim per tek policia pasi pata frike mos na godiste sepse dukej jashte kontrollit.

Bashke me vajzen kemi vajtur tek nje lokal rreth 100 metra larg baneses dhe kemi kerkuar ndihme nga dikush qe te na jepte telefonin te komunikonim me Policine. Na ka ndihmuar nje grua e cila na dha telefonin dhe kafolur vajza ne telefon Albina e cila I ka treguar adresen dhe I ka thene qe kemi nje problem dhe debate me babin tim nje konflikt. Ne te dyja kemi qendruar para ketij lokalit diku afer Bar Sares dhe kemi pritur te vinte Policia. Kemi pritur pak minuta dhe aty ka kaluar mjeti i Policise dhe ne I kemi dale perpara . Mjeti I Policise ka ndaluar dhe ka komunikuar vajza me nje punonjes policie, une nuk kam komunikuar fare . Vajza i ka thene qe kemi nje konflikt me babin duke I treguar dhe adresen e shtepise. Policat na moren me vete ne makine dhe kemivajtur afer baneses duke qendruar ne shoqerine e nje punonjese policie. Konkretisht kemi qendruar perballe palaltit tek ana tjeter e rruges, nderkohe qe disa punonjes te tjere Policie moren drejtimin per tek banesa jone ne katin e dyte me ballkon nga rruga.

Kur po qendronim perballe pallatit kemi degjuar te shtena armesh nuk shikoja pasi ishin deget e pemeve perpara . Nuk kam pare se kush qelloi pasi na moren menjehere dhe na fshehen per momentin ne nje si bodrum arty afer dhe me vone na cuan ne Polici.

Pyetje. Rezulton se ne banesen ku jetoni ju dhe bashkeshorti juaj ku nuk ka shume orendi shtepiake te gjendej arme zjarri kallashnikov, municione ne fisheke dhe lende eksplozive, cfare shpjegoni rreth faktit?

Pergjigje. Nuk jam ne dijeni te ketij fakti , une nuk e kam pare asnjehere kete arme. Por besoj per shkak te konfliktit dhe te frikes nga shtetasi Arjan Kalemaj diku duhet ta kete gjetur kete arme.

As une as vajza nuk kemi dijeni ne lidhje me armet pasi smund te jetonim ne shtepi me vajzen e vogel me arme dhe eksploziv.

Pyetje. Si kan qene marrdheniet tuaja me banoret e tjere te pallatit dhe cili eshte shkaku qe bashkejetuesi juaj te arrinte te perdorte arme zjarri ?

Pergjigje.Sqaroj se na ishin kundervebne gjithe pallati te cilet ishin pronare te apartamenteve te tyre dhe ishimte huaj me ata. Edhe komshiu yne perballe i quajtur Sotir nuk kishte me sy te mire. Ne keto kushte Lefteri dukej si i mundur nga te gjithe dhe I zhgenjyer dhe nga Gjykata dhe po rendohej cdo dite edhe per shkak te moshes se tije dhe nuk e di se si ka arritur te gjeje arme dhe ku e ka gjetur . Kohet e fundit ishte shume I mbyllur dhe pothuajse nuk fliste fare por ishte I merzitur.

Gje tjeter nuk kam per te shtuar sa me siper jane theniet e mia te cilat pasi i konfirmoj i firmos pa verejtje.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu