Greqia merr masa të jashtëzakonshme për ciklonin “Janos”, këto janë zonat ku parashikohet të godasë

Autoritetet në Greqi kanë dhënë alarmin për ciklonin”Janos” që pritet të godasë Greqinë nga nesër pasdite. Sipas informacionit të jashtëzakonshëm të siguruar nga Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile, Nikos Hardalias, fenomeni jashtëzakonisht i rrezikshëm që do të godasë vendin është një “ciklon mesdhetar”. Ky është një fenomen relativisht i rrallë që po tenton të bëhet gjithnjë e më i zakonshëm. Deti Jon dhe gadishulli i Peloponezit do të goditen me ashpërsi. Banorët e Zakynthos, Cephalonia, Ilia, Messinia, Arcadia, Argolida duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë.

Hardalias u bëri thirrje qytetarëve që të jenë veçanërisht të kujdesshëm, të sigurojnë shtëpitë e tyre, të kufizojnë lëvizjet e tyre dhe të strehohen nëse është e mundur në shtëpitë e të afërmve dhe miqve, veçanërisht nëse në të kaluarën ata janë përballur me përmbytje në shtëpitë e tyre. Në veçanti, tre udhëzimet themelore nga Mbrojtja Civile janë:

-Ata që janë në zona që janë përmbytur në të kaluarën ose afër kanë lumenj dhe brigje të mendojnë të qëndrojnë me të afërmit ose miqtë.

-Për të shmangur lëvizjet e tyre.

-Mos kaloni përrenj, ose rrugë të përmbytura.

Pasditen vonë të së enjtes tha Z. Hardalias, cikloni Mesdhetar pritet të godasë Greqinë perëndimore dhe ishujt Jon, të tilla si Zakynthos, Kefalonia, Ithaca, por edhe Ilia. “Janos” do të godasë zonat më lindore të Peloponezit, ndërsa nga e premtja në mbrëmje Cikladet pritet të preken , ndërsa të Shtunën mund të ketë mot të keq në Kretë. Nikos Hardalias përshkroi intensitetin e ciklonit Mesdhetar si të ngjashëm dhe ndoshta më të fortë, me atë të motit të keq intensiv. Si rezultat, përmbytje të menjëhershme priten në zonat urbane dhe bregdetare. Përveç kësaj, mund të ketë ndërprerje të përkohshme të energjisë, si dhe telekomunikacionit. Nënsekretari i Mbrojtjes Civile rekomandoi qetësinë. Mesditën e së Mërkurës, Shërbimi Kombëtar Meteorologjik (EMY) lëshoi një buletin emergjent të fenomeneve të rrezikshme të motit.

Buletini i urgjencës është si më poshtë:

Moti i keq do të mbizotërojë në Greqinë qendrore dhe jugore nga e enjtja pasdite (17-09-2020) e cila do të fillojë nga jugperëndimi, me karakteristikat kryesore të shirave të mëdha dhe stuhive dhe erërave shumë të erës.

– Të Enjten (17-09-2020) nga pasdite, në Jon e Jugut dhe Peloponez kryesisht në pjesët perëndimore të tij.

– Të Premten (18-09-2020)në Jon të Jugut, Peloponez, Sterea (përfshirë Atikën) dhe Evia. Nga pasditja në perëndim efektet do të dobësohen, ndërsa natën Cikladet perëndimore do të preken. Në Peloponez dhe Stereën Lindore efektet do të jenë shumë të forta.

– Të Shtunën (19-09-2020) fenomenet intensive do të prekin Peloponezin lindor dhe Stereën lindore, Cikladet dhe ndoshta Kretën. Nga mesdita në kontinentin lindor dhe Peloponezin lindor do të dobësohen gradualisht.

Ndërkohë, sipas të dhënave më të fundit të parashikimit të Observatorit Kombëtar të Athinës / Meteo.gr , si dhe me modelet e parashikimit të disponueshëm të institucioneve të tjera, shqetësimi atmosferik në rajonin e Mesdheut Qendror (shih imazhin satelitor) pritet që gradualisht të rritet ndjeshëm.

Theksohet se për shkak të pasigurisë së parashikimit të sezoneve tranzitore dhe për shkak të vendndodhjes aktuale të shqetësimit atmosferik (i vendosur mbi det), trajektorja që do të pasojë nuk është ende e qartë. Harta më poshtë paraqet 4 skenarët më të përhapur në lidhje me trajektoren që qendra e ultë barometrike do të ndjekë deri në orën 03:00, në orët e para të së Shtunës 19/09. Nuk është ende e qartë nëse Janus do të fitojë karakteristika tropikale dhe do të kualifikohet për Ciklon Mesdhetar (nivelet e ulëta barometrike të njohura ndërkombëtarisht si medican nga bashkimi i fjalëve Mesdhe dhe uragane), por kjo nuk mund të përjashtohet.

Ekipi parashikues i EAA / meteo.gr do të studiojë me kujdes të dhënat e parashikuara në dispozicion dhe do t’ju informojë për ndryshimet e ardhshme të motit me njoftime më të reja. Kallianos: Do të goditet edhe Atika Sipas meteorologut dhe deputetit të Demokracisë së Re Giannis Kallianos, Athina do të jetë një nga zonat që do të jetë në qendër të stuhive nga agimi i së premtes deri në intervale dhe orët para mesditës të së shtunës.

Kallianos thekson:

Nevojitet vëmendje e veçantë sepse ekziston një mundësi serioze për breshër lokal. Përveç Atikës, Jon, Peloponez, pjesa tjetër e Stereas, Evia, Cyclades dhe drejt fundit të Motit të Keq (të Dielën) Kreta dhe Dodekanezët do të preken me fenomene shumë të forta. Kini kujdes nga erërat e forta që do të shkaktojnë probleme në Jon dhe në pjesët bregdetare perëndimore të kontinentit. Përafërsisht këto janë zonat (imazhi) që do të preken nga moti i keq tre-ditor (nga e enjtja pasdite në Jon deri të Dielën në Egjeun Jugor) të vendosura para të portave.
Nga hartat duket se Zakynthos dhe Peloponezit do të jenë në qendër të motit të keq: Takim i jashtëzakonshëm në Mbrojtjen Civile në funksion të fenomeneve të rrezikshme të motit Ndërkohë, Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile dhe Menaxhimit të Krizave, Nikos Hardalias, thirri një takim të jashtëzakonshëm mesditën e së Mërkurës, në Qendrën e Operacioneve të Mbrojtjes Civile. fenomenet e lëshuara nga Shërbimi Kombëtar Meteorologjik (EMY). Takimi u ndoq gjithashtu nga Sekretari i Përgjithshëm i Mbrojtjes Civile, Vassilios Papageorgiou, Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i Mbrojtjes Civile, Georgios-Marios Karagiannis, Drejtori i Departamentit të Planifikimit – Reagimit të Emergjencave, (PA), Shërbimi Kombëtar Meteorologjik (EMY), si dhe Brigada e Zjarrfikësve.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu