Krerët ushtarakë të Mianmarit kanë mbyllur internetin e vendit ndërsa mijëra njerëz u bashkuan në tubimin më të madh kundër grushtit të shtetit të së hënës.
Një ndërprerje pothuajse totale e internetit është në fuqi me lidhjen që bie në 16% në nivelet e zakonshme, tha grupi i monitorimit NetBlocks nga Observatori i Internetit, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Në qytetin kryesor, Yangon, turmat brohorisnin “Diktatura ushtarake, dështim, dështim; Demokracia, fitore, fitore”. Policia që po tenton të mbyllë trazirat, ka bllokuar rrugët kryesore në qendër të qytetit.

 

 

Ushtria ka mobilizuar njerëz, që të bllokojë njerëzit që të mund të hyjnë në “Facebook”, në “Instagram” dhe në “Tëitter”. Agjencia e lajmeve Reuters raporton se shoqëritë civile kanë bërë thirrje që të shkelet urdhëri i ushtrisë dhe të përdoren mediat sociale për demonstrata.

Grupi i të drejtave të njeriut Amnesty International e quajti mbylljen “të urryer dhe të pamatur” dhe paralajmëroi se mund t’i vinte njerëzit e Mianmarit në rrezik të shkeljeve të të drejtave të njeriut. Ushtria nuk ka komentuar asgjë për ndërprerjen e internetit.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu