Ndodh të të dalim nga vetvetja dhe të mos i kontrollojmë dot nervat tona, por që të mos themi ose të bëjmë gjëra për të cilat më vonë do të pendohemi duhet të përpiqemi të menaxhojmë nervozizmin tonë.
Disa nga mënyrat për të kontrolluar nervat tona janë:
1. Pini një çaj
Çaji jeshil ka një aminoacid të quajtur l-theanine, i cili mund të ndihmojë në uljen e stresit dhe ankthit. Provoni të pini një filxhan gjatë stresit intensiv ose nervozizmit.
2. Luaj muzikë relaksuese
Një gjë është e sigurt! Se kënga juaj e preferuar mund t’ju relaksojë. Vendoseni me volum të ulët ose të lartë dhe brenda pak minutash do të ndiheni shumë më mire.
3. Mendoni pozitivisht
Kur diçka ju ka mërzitur ose irrituar shumë, mendoni pozitivisht. Filloni të mendoni për diçka të bukur, relaksuese dhe të qetë. Diçka që të bën të buzëqeshësh. Vendosni mendjen tuaj të punojë pozitivisht dhe brenda një kohe të shkurtër nervat do të jenë qetësuar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu