KATEGORIA

ARKIVE

Historia tragjike e vrasjes së 24-vjeçarit shqiptar/ Dy serbë i hedhin benzinë mbi kokë

  Agresioni serb ndër të parët në cak ka pasur shqiptarët në Bonsjën lindore. Zakonisht, njerëz punëtorë që kishin biznese, si furra buke, dyqane e...

Vrasja greke e Gjeneralit Telini që shihte shqiptarët deri në Janinë e Çamëri

Më 27 gusht të vitit 1923, në rrugën që bashkon qytetin e Janinës me Kakavijën, 10 kilometër pranë kufirit, njerëz të panjohur vranë në...

Zbulohet ditari sekret i Enver Hoxhës

Si precipituan ngjarjet nga janari i vitit 1968 deri në 21 gusht, që ndodhi pushtimi i Çekosllavakisë? Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi...

Historia e pazakontë. FOTOT e pabotuara të limuzinës së Enver Hoxhës, ‘Mercedes-600 Pullman’

“…Një ‘Mercedes-Benz 600 Pullman’ tip limuzine ka qenë ‘diamanti’ mbi kurorën e makinave me të cilat ka udhëtuar drejtuesi i lartë i shtetit komunist...

Sa paguheshin Enver dhe Nexhmije Hoxha dhe çfarë mund të blije me rrogën e tyre?

Nga Nevila Dervishi Haxhi Kroi, sekretari i përjetshëm i diktatorit Enver Hoxha, ka lënë pas një ditar voluminoz ku janë shënuar pothuaj të gjitha ngjarjet...

Ëndrra e Enver Hoxhës për të pasur bombën atomike: Si e mashtruan në vitin 61′

Nga Nevila Dervishi Gjyqi ndaj të akuzuarve si “grup armiqësor i Mehmet Shehut”, zhvilluar në Tiranë, në vitin 1983, nxori në dritë disa nga sekretet,...

Si një skenar filmi: “Gjyshi kërkoi të pushkatohej në vend të djalit”, publikohet historia e dhimbshme e familjes Gjonmarkaj

Nga Dashnor Kaloçi Publikohet historia e panjohur e familjes së Preng Gjonmarkajt me origjinë nga Oroshi i Mirditës dhe që rrjedh nga dera e princërore...

Lajmet e fundit

Historia tragjike e vrasjes së 24-vjeçarit shqiptar/ Dy serbë i hedhin benzinë mbi kokë

  Agresioni serb ndër të parët në cak ka pasur shqiptarët në Bonsjën lindore. Zakonisht, njerëz punëtorë që kishin biznese, si furra buke, dyqane e...

Historia e dhimbshme e Shqipe Hysenajt që kërkon partner në “Përputhen”. “Nga jetesa në Zvicër tek flirti me djalin që shpenzon 10 mijë euro...

Vajza, e cila në jetën e saj merret me programet e fëmijëve parashkollorë, ka shfaqur një anë rebelizmi në emision. Por Shqipe Hysenaj është një...

Ja nga ndryshon mënyra e plakjes tek femrat dhe meshkujt

Nuk ka më vend për të diskutuar se meshkujt dhe femrat kanë procese të ndryshme plakjeje. Gjenetika, mënyra e jetesës, ushqyerja dhe ambienti ndikojnë...

Nëse ke lindur në një nga këto 5 shenja të horoskopit, je i destinuar për të qenë milioner

Gaforrja Jeni një shenjë shumë e vendosur dhe i arrini të gjitha qëllimet. E dini saktësisht se çfarë duhet të thoni në momentin e duhur...

75-vjetori i krijimit të OKB-së/ Meta shpreh mirënjohje për mbështetjen

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për 75-vjetorin e themelimit të OKB duke shprehur mirënjohje për mbështetjen e vazhdueshme sidomos në këtë vit fatkeqësish natyrore...

U martua me serb,prindrit e rrahin brutalisht

Një familje nga Bosnje-Hercegovina  është dëbuar nga Franca pasi kishin rrahur vajzën e tyre. Ata i kishin rruar flokët vetëm se ajo kishte dëshirë të...

Protesta në Napoli:”S’po na vret virusi, por ju.”

"S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën rruget e Napolit, të indinjuar nga masat...

Prindërit rrahin vajzën brutalisht dhe i rruajnë flokët, nuk e pranuan martesën me serbin

Një familje nga Bosnja e Hercegovina është dëbuar nga Franca pasi kishin rrahur vajzën e tyre. Ata i kishin rruar flokët vetëm se ajo...

Makina përplas motorrin, drejtuesi në gjendje të rëndë

Një ngjarje e rëndë është regjistruar ditën e sotme në Kamëz. Mësohet se një motor është përplasur nga një automjet. Nga ky aksident është konfirmuar...

Policia ndalon Lek Plepin, ai rebelohet. Ja çfarë ndodh mes tyre

Nuk ka kaluar shumë kohë që kur kryeministri i vendit urdhëroi që maska anti-covid të mbahet edhe në ambiente të hapuradhe kjo që në...