KATEGORIA

ARKIVE

Zbulohen dokumentet e rralla të “Gripit spanjoll” në Elbasan (Fotot)

  Pandemia e gripit spanjoll e vitit 1918 njihet si një nga pandemitë më vdekjeprurëse në histori. Numri i viktimave llogaritet nga 20-50 milionë persona....

Historia tragjike e xhaxhait të Vjosa Osmanit që u varros i gjallë nga diktatori Hoxha

Nga Dashnor Kaloçi Komandanti i Kampit, Tasi Marko, nuk pranoi kërkesën e mjekut Hysenbegasi, për ta dërguar Sulejmanin në spitalin e Korçës, por e varrosën...

Zbulohen dokumentet/ Enver Hoxha: Dita e Çlirimit është 28 nëntori! Mbledhja që ndryshoi datën dhe pse u zgjodh 29-ta

Ka ikur në 28 apo 29 nëntor gjermani i fundit? Edhe pas 30 vjetësh ndërrim sistemesh, shqiptarët ende nuk kanë rënë në një mendje...

Elbasan/ Si u përdor “kordoni sanitar” i “kolerës” nga austro-hungarezët për të penguar mbajtjen e Kongresit 104 vjet më parë

Nga Hasan Bello Si u pengua mbajtja e Kongresit të Elbasanit nga austro-hungarezet nen justifikimin e “kordonit sanitar” qe do te pengonte perhapjen e koleres Në...

Historia tragjike e vrasjes së 24-vjeçarit shqiptar/ Dy serbë i hedhin benzinë mbi kokë

  Agresioni serb ndër të parët në cak ka pasur shqiptarët në Bonsjën lindore. Zakonisht, njerëz punëtorë që kishin biznese, si furra buke, dyqane e...

Vrasja greke e Gjeneralit Telini që shihte shqiptarët deri në Janinë e Çamëri

Më 27 gusht të vitit 1923, në rrugën që bashkon qytetin e Janinës me Kakavijën, 10 kilometër pranë kufirit, njerëz të panjohur vranë në...

Zbulohet ditari sekret i Enver Hoxhës

Si precipituan ngjarjet nga janari i vitit 1968 deri në 21 gusht, që ndodhi pushtimi i Çekosllavakisë? Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi...

Historia e pazakontë. FOTOT e pabotuara të limuzinës së Enver Hoxhës, ‘Mercedes-600 Pullman’

“…Një ‘Mercedes-Benz 600 Pullman’ tip limuzine ka qenë ‘diamanti’ mbi kurorën e makinave me të cilat ka udhëtuar drejtuesi i lartë i shtetit komunist...

Sa paguheshin Enver dhe Nexhmije Hoxha dhe çfarë mund të blije me rrogën e tyre?

Nga Nevila Dervishi Haxhi Kroi, sekretari i përjetshëm i diktatorit Enver Hoxha, ka lënë pas një ditar voluminoz ku janë shënuar pothuaj të gjitha ngjarjet...

Ëndrra e Enver Hoxhës për të pasur bombën atomike: Si e mashtruan në vitin 61′

Nga Nevila Dervishi Gjyqi ndaj të akuzuarve si “grup armiqësor i Mehmet Shehut”, zhvilluar në Tiranë, në vitin 1983, nxori në dritë disa nga sekretet,...

Lajmet e fundit