KATEGORIA

HI- TECH

Habit NASA: Në Hënë ka ujë të pijshëm, oksigjen dhe karburant për raketat kozmike (Video)

Xhepat e vegjël të akullit në Hënë mund të sigurojnë mjaftueshëm ujë të pijshëm, oksigjen dhe karburant për raketat kozmike, të mjaftueshme për të...

NASA: Një asteroid sa Piramida e Gizës do të godasë orbitën e Tokës

NASA ka paralajmëruar se një asteroid që vlerësohet të ketë të njëjtën madhësi sa Piramida e Madhe e Gizës do të përplaset me orbitën...

Turqia “armatos” Shqipërinë me armën e sofistikuar

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Varësi e tmerrshme ndaj teknologjisë/ Rekord shitjesh, porositen 2 milionë iPhone 12 brenda 24 orëve

Apple shiti më shumë modele iPhone 12 në 24 orët e para të porosive javën e kaluar, sesa modelet e iPhone 11 të shitura...

Kjo është makina më e shpejtë në botë! Kap 500 km/orë

Një rekord i ri është shënuar në botën e makinave sportive. SSC Tuatara është makina më e shpejtë në botë, pasi arriti në rrugë...

Po vjen drejt nesh…​Astronomët zbulojnë planetin e arratisur nga orbita

Nëse e shohim Sistemin tonë Diellor si një familje hapësinore ku Dielli është prindi dhe planetët janë fëmijë me status të ndryshëm, atëherë...

Zhvillim i bujshëm në shkencë/ Fituesi i Nobelit, Penrose: Universi u krijua jo nga një, por disa Big-Bang

  Universi që u krijua nga Big-Bangu, nuk është i pari – dhe nuk do të jetë i fundit, thotë fituesit të Çmimit Nobel të...

Mark Zuckerberg bën lëvizjen e papritur. A do të mbyllet Facebook-u në Evropë?

Facebook-u ka bërë me dije se mund të ndalojë së operuari në Evropë, dhe kjo mund të ndodhë fal rregullave të reja që janë...

Përralla apo të vërteta/ Habit NASA, gjahtari i UFO-ve gjen ‘Biblën e Vjetër’ në Mars

Pyetje të tilla si: A ka jetë në planete të tjera? A jemi vetëm në këtë galaktikë? A ekzistojnë alienët? etj, janë pyetje të...

Njihuni me risinë më të fundit të Facebook

Kompania e famshme e Facebook do të fillojë përfshirjen e më shumë veçorive të Messenger në bisedën brenda aplikacionit të Instagram, përfshirë edhe aftësinë...

Lajmet e fundit

Habit NASA: Në Hënë ka ujë të pijshëm, oksigjen dhe karburant për raketat kozmike (Video)

Xhepat e vegjël të akullit në Hënë mund të sigurojnë mjaftueshëm ujë të pijshëm, oksigjen dhe karburant për raketat kozmike, të mjaftueshme për të...

288 raste të reja të të infektuarve me covid/ 3 vdekje

Në 24 orët e fundit në Shqipëri ka pasur një ulje të rasteve ditore të të infektuarve dhe një humbje jete më pak krahasuar...

Tentoi që të korruptonte policin për të shkuar në BE, arrestohet në Rinas i riu nga Elbasani

Një 22-vjeçar me inicialet R. A. nga Elbasani është arrestuar në Rinas, pasi tentoi të korruptojë punonjësit e Policisë Kufitare, me qëllim lejimin për...

Po kthehet Endri, mungon Eva, daja i fëmijëve: S’dimë ç’po ndodh me vajzën

Katër fëmijë shqiptarë dhe një grua juanë nxjerrë nga kampi “Al Hol” në Siri me qëllim riatdhesimin për në Shqipëri. Abcnews.al konfirmoi se mes fëmijëve...

Fillon riatdhesimi i grave dhe fëmijëve shqiptarë nga Siria

Ka nisur riatdhesimi i fëmijëve dhe grave shqiptare të bllokuar në kampin “Al Hol” të Sirisë. Lajmi është dhënë nga Gjysmëhëna e Kuqe e Sirisë,...

Rrëzohet nga çatia e shtëpisë, vdes 55-vjeçari

55-vjeçari, Bajram Tome, nga fshati Rrëmbec i Maliqit, ka rënë nga çatia e shtëpisë teksa ka qenë duke punuar. Burime bëjnë të ditur se burri...

Bariu 25-vjeçar/”Jam i pasionuar me bujqësinë dhe blegtorinë”.

Xhuljano Mehmeti është 25-vjeçari nga fshati Poro i Vlorës që ka pasion bagëtitë. Në një kohë kur të rinjtë largohen nga Shqipëria, Xhuljano shprehet se...

Akuzohen për vrasje dhe terrorizëm, OFL i dërgon fomularin 2 të dënuarve në Elbasan. Emrat

OFL i ka dërguar formularin e deklarimit të pasurisë dy personave të dënuar për vrasja me paramendim apo veprat terroriste. Burime bëjnë me dije se...

Pasi doli nga spitali, transgjinorja Anxhela dhunohet sërish

Ajo shfaqet me një postim në instagram ku e kishin rrahur dhe tregon plagët me anë të një videoje. "Kam qenë rëndë në...

Tentoi të korruptonte policin/ Arrestohet 31-vjeçari

31-vjeçari nga Tirana është arrestuar ditën e sotme pasi u përpoq të korruptonte me 5000 lekë të reja policin. Të riut me iniciale...