KATEGORIA

KULTURE

Njeriu më inteligjent në botë me fundin më tragjik : ‘kavie e prindërve të tij’

Uilliam Xhejms Sidis ishte një gjeni i matematikës. Me një koeficient inteligjence (IQ) prej 250-300, ai u përshkrua nga gazeta“The Washington Post” si “djali...

Mjeshtre në origami, mësuesja thyen rekordin Guinness me flamurin kosovar (FOTO LAJM)

Me ngjyrën e qiellit blu dhe diellit, ngjyrat e flamurit kosovar artistja Arbnora Fejza nga komuna Skënderaj theu rekordin Guinness pasi ka krijuar mozaikun...

Teatër në shtëpi, Lulzim Zeqja flet për festivalin online që nis së shpejti

Aktori i mirënjohur, Lulzim Zeqja foli për iniciativën më të fundit të ndërmarrë për të sjellë pranë publikut një festival online, një mënyrë për...

Filmi nga Kosova “Zgjoi”/është fitues i tri çmimeve në festivalin Sundance

“Zgjoi”, një film me regjizore  Blerta Bashollit nga Kosova, fitoi tri nga çmimet më të rëndësishme të festivalit më të madh të pavarur të...

Shqipëria në vitin 1993 pamje të rralla/foto

Nostalgji për Shqipërinë e vitit 1993? Pamje të rralla janë filmuar nga fotografi Nilo Ratti shumë vite më parë dhe të sjellë në vëmendje...

Plot 4 vite pa Dritëro Agollin, Presidenti Meta: Shprehës i fuqishëm i shpirtit shqiptar, na mungon shumë

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar shkrimtarin e madh shqiptar, Dritëro Agolli i cili katër vite më parë u nda nga jeta. Përmes një postimi në...

5 vjet duke luftuar me sëmundjen/ Ndahet nga jeta producentja shqiptare

Pas një sëmundjeje të rëndë dhe një lufte gati 5-vjeçare është ndarë nga jeta në Toronto të Kanadasë Voisava Lena, e cila për gati...

85-vjetori i Kadaresë. Aktivitet në qytetin e lindjes

Banesa e shkrimtarit , gjatë këtij viti pritet të kthehet në një muze interaktiv që do të përcjellë detaje nga jeta, fëmijëria dhe vepra...

Bardha Alimeta, takim me një grua inspiruese në Librazhd

  Kete radhe ndaluam ne qytetin e Librazhdit jo thjesht per bukurite e pafund qe mbart ky qytet, por per nje grua te vecante. Quhet...

Dirigjenti elbasanas, Blerim Narazani, merr titullin e lartë “Mjeshtër i Madh” nga Presidenti i Republikës

  Dirigjenti i njohur elbasanas, Blerim Narazani, merr titullin e lartë “Mjeshtër i Madh” nga Presidenti i Republikës Ilir Meta. Çmimi është dhënë sot në Presidencë. Me...

Lajmet e fundit