KATEGORIA

KULTURE

Një tjetër vend tërhiqet nga gara e Eurovision 2021.

Pandemia ka bërë që Eurovision 2020 mos të realizohet në një skenë të mirëfilltë, duke shmangur kështu grumbullimin e njerëzve. Çka rezultoi e re...

Ekskluzive/Intervistë me Liridon Mulaj:” Arsyeja mendoj se e vret poezinë. “

Liridon Mulaj është djali nga Fushë Arrëza, që gjithnjë e më tepër po tërheq vëmendjen e dashamirësve të librit dhe letërsisë me krijmtarinë e...

109 vjetori i shkrimtarit më të lexuar shqiptar në shekullin e 20-të

109 vite më parë, më 13 tetor 1911 , u lind në një familje ortodokse Millosh Gjergj Nikolla. Mbiemri i “Nikolla” vjen...

Reagon aktori Naun Shundi për mbylljen e teatrit/ “Turp i madh”.

Aktori i karrierës me mbi 80 role në teatër dhe kinematografi ,Naun Shundi, reagon për herë të parë pas pezullimit të shfaqeve dhe provave...

“Biri”, një sukses i ndërtuar mbi rrënqethje.

Shkrimtarja elbasanase, Flutura Accka , ka botuar së fundmi librin me titull “Biri”, dedikuar djalit të vdekur pak vite më parë. “Pyetjes së një...

Ekskluzive/ Zbulohet kisha katakomb (nëntokësore) në Elbasan (Video)

Zbulohet një kishë katakomb në Elbasan. Kisha mund të jetë unike në llojin e vet, jo vetëm në këtë qytet, por në mbarë Shqipërinë...

Oda e Parisë në Muzeun e Gramshit!

Nga Blerina Llalla Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore teksa festohej me një ekspozitë fotografike modeste nga Muzeu Historik Kombetar aty në Kryeqytet me 100 foto...

Enea Jano “Onufri” më i ri i qytetit Elbasan

Nga editori, Infolebasani.com Artistët nuk i kanë munguar kurrë Elbasanit. Veçanërisht piktorët. Madje disa prej tyre vijnë nga thellësia e shekujve dhe rrezatojnë art fantastik...

Dumre, treva ku mendohet se fshihet qyteti i fisit Ilir të Parthinëve

Nga dr. Fatos Salliu Para pak kohësh në trevën e Dumresë, pikërisht në fshatin Rrasë, u  zbulua një termë romake. Ishtë një nga surprizat e...

Rrapi i Bezistanit në Elbasan rrezikon të bjerë. Çahet betoni, thahet një pjesë e trungut. Një koment edhe për bazilikën e mjerë (Foto)

  Rrezikon të zhduket një nga Monumentet e Natyrës simbol për qytetin e Elbasanit. Bëhet fjalë për Rrapin e Bezistanit mbetet si pikë orientuese kryesore në...

Lajmet e fundit

Nënës shqiptare i zhduken dy vajza, njëra prej tyre e mitur

Një grua nga qyteti i Ferizajit, Kosovë, në polici ka raportuar se nga muaji gusht janë zhdukur dy vajzat të saj, njëra prej të...

Tragjike! 34-vjeçari i jep fund vetes

Një ngjarje e rëndë është shënuar së fundmi në Tiranë. Mësohet se një 34-vjeçar i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Njoftimi: Tiranë/Informacion paraprak Me datë...

Gjarpri shtrëngon fort këmbën e gruas/ Vidioja që po është bërë virale në rrjet

Videoja e nje gruaje nga Australia është bërë virale në rrjetet sociale. Ndërkohë që po pastronte garazhin, gruaja vuri re se macja e...

Një tjetër vend tërhiqet nga gara e Eurovision 2021.

Pandemia ka bërë që Eurovision 2020 mos të realizohet në një skenë të mirëfilltë, duke shmangur kështu grumbullimin e njerëzve. Çka rezultoi e re...

Tentoi të vjedhë nafte/ Arrestohet punonjësi i pikës së karburantit

Një punonjës 36-vjeçar është arrestuar në Durrës pasi tentoi të vjedhë naftë në pikën e karburantit ku punonte. R.B, ishte i punësuar në karburantin në...

Kontrolle policore në aksin Kërrabë-Elbasan/ Vazhdojnë drejtuesit të shkelin rregullat

Në aksin Kërrabë-Elbasan policia ka zhvilluar disa kontrolle, gjkatë së cilave janë hasur shkelje të rregullave të qarkullimit. Janë evidentuar disa raste të shpejtësisë tej...

Info-Elbasani, një platformë idesh për të gjithë!

Nga Anisa Bahiti Pas një start-upi të suksesshëm Info-Elbasani i reformuar, me një ekip të plotë nga Kryeredaktori Salliu që është dhe themelues i kësaj...

“Lindi Dielli”/ Eduart Grishaj jep lajmin e shumëpritur.

Moderatorja e Top Channel, Arbana Osmani, është bërë nënë për herë të dytë. Lajmi është bërë nga babai i fëmijës, regjisori Eduart Grishaj, i cili...

E FUNDIT/ Zhduket 19-vjeçarja shqiptare në Greqi

Artemis Vasilis një 19-vjeccare shqiptare që jeton në Greqi, është raportuar e zhdukur nga autoritetet greke pasi familjarët kërkuan ndihmë në polici. Vajza shqiptare është...

Austrofizikanti amerikan:” Një asteroid do i afrohet Tokës më 2 nëntor. Bota mund të mbarojë në 2020”

Në një periudhë të vështirë mes trazirash, zgjedhjesh në SHBA, në rritjen e numrit të të infektuarve në të gjithë botën, një asteroid po...