KATEGORIA

KURIOZITETE

Nuk mund të flini dot gjumë?/Këto teknika do t’ju bëjnë të flini gjumë më shpejt.

Shpeshherë na ndodh të mos flemë gjumë edhe pse jemi shumë të lodhur. Për të fjetur sa më shpejtë një mjek i arsimuar në...

Kripa dhe depresioni/ Ku qëndron lidhja mes tyre?

Dëshirat e konsumatorëve për të konsumuar produktet e kripura ka nxitur shumë pikëpyetje në mesin e ekspertëve sipas të cilëve ka një lidhje të...

Ja si mund të jenë duke ju vjedhur të dhënat personale

A do të pranonit të ndanit llogarinë tuaj bankare ose të dhënat e kartës së pagesës me dikë për të mundësuar vjedhjen e parave...

Përse fëmijët e vegjël qeshin? Shkencëtarët amerikanë japin përgjigje.

Studiuesit e Universitetit “ San Diego”, në Kliforni kanë arritur t’i japin përgjigje shkencore arsyes se përse fëmijët qeshin. Shkencëtarët pohojnë se foshnjat me...

Sistemit tonë imunitar i duhen 6 orë për të rikuperuar dëmin e shkaktuar në një minut zemërimi

Sipas studimeve të fundit, sistemit tonë imunitar i duhen gjashtë orë për të “marrë veten” pas një çasti zemërimi. Çfarë duhet të bëjmë atëherë, për...

Ja çfarë duhet të bëni për të eleminuar stresin

Stresi shoqërohet me mendime negative, të cilat nuk na dëmtojnë vetëm ne, por edhe të tjerët që qendrojnë pranë nesh. Sidoqoftë, mund ta ndihmoni veten...

Ja përse bëhemi më kreativ kur bëjmë dush

Kreativiteti është një proces i paqartë, i cili shpeshherë na mungon në momentin kur e duam dhe na vjen kur më pak e presim,...

Ja përse njerëzit e lindur në Tetor jetojnë më gjatë

Studiuesit e Universitetit të Çikagos i kanë krahasuar të dhënat e njëqindvjeçarëve të lindur në tetor, në periudhën midis viteve 1880 dhe 1895 me të dhënat e...

Lind në mes të provimit, historia e pabesueshme e studentes. Po dyshonin se kopjoja

Provimet përfundimtare në universitet janë mjaft të vështira, por nëj vajzë nga Illinois, SHBA, e çoi vështirësinë në nivel tjetër, teksa solli në jetë...

Elbasani, ndër qytetet që shpenzon më shumë për alkool

Shpenzimet për pije alkoolike dhe duhan të familjeve shqiptare kanë ardhur në rënie të lehtë gjatë dekadës së fundit, por në disa qarqe janë...

Lajmet e fundit

Publikohet foto e Nikos, shqiptarit më të kërkuar aktualisht në Greqi. Krimi i tmerrshëm për të cilin akuzohet

Ky shqiptar i identifikuar vetëm me nofkën Nikos është shndërruar në tmerrin e momentit në Greqi. Mediat vendase e kanë portretizuar si “kasap” pasi...

Skype në burg/ Ndalohen takimet fizike me familjarët

Në Kosovë janë ndaluar të gjitha vizitat e familjarëve dhe të tjerëve për të burgosurit. Ky vendim është marrë për shkak të rritjes së...

Policia greke kap tre shqiptarë me çanta me drogë në kufi dhe publikon emrat e tyre. Dy nga Elbasani

Policia greke ka bërë publikë emrat e tre shqiptarëve, të cilët në datën 16 tetor u kapën me 31 kilogramë marijuanë, në afërsi...

Enca ‘harbohet’ me veshje intime në krah të djalit muskuloz

Këngëtarja e njohur Enca po feston 25-vjetorin e lindjes. Organizimi për këtë ditë të veçantë duket se ka qenë tepër dinamik. Ajo ka ndarë...

295 raste të reja dhe 3 humbje jete. Statistikat e 24 orëve të fundit

Rekord infektimesh në Shqipëri, 3 humbje jete dhe 96 të shëruar në 24 orët e fundit Si asnjëherë më parë brenda një dite. Në 24...

Pasi u largua nga shtëpia e burrit, gjendet e pa jetë në degën e lisit 20-vjeçarja shqiptare

Në fshatin Poliqkë të Kamenicës dje rreth orës 16:45 është gjetur e várur në degën e një lisi Arbesa Musliu e cila dyshohet se...

E papritur/Plas mes presidentit dhe Lulzim Bashës, Meta: Trego peng i kujt je, përpiqu të bësh aq sa…

Presidenti i Republikës Ilir Meta gjatë një konference për mediat ka bërë një deklaratë të fortë duke theksuar se mbrojtja e Kushtetutës nuk është...

Nënës shqiptare i zhduken dy vajza, njëra prej tyre e mitur

Një grua nga qyteti i Ferizajit, Kosovë, në polici ka raportuar se nga muaji gusht janë zhdukur dy vajzat të saj, njëra prej të...

Tragjike! 34-vjeçari i jep fund vetes

Një ngjarje e rëndë është shënuar së fundmi në Tiranë. Mësohet se një 34-vjeçar i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Njoftimi: Tiranë/Informacion paraprak Me datë...

Gjarpri shtrëngon fort këmbën e gruas/ Vidioja që po është bërë virale në rrjet

Videoja e nje gruaje nga Australia është bërë virale në rrjetet sociale. Ndërkohë që po pastronte garazhin, gruaja vuri re se macja e...