KATEGORIA

OPINION

Ra ky Covid e u pamë!

Nga Anisa Bahiti Dikur Kadareja shkruajti: ”Ra ky mort e u pamë”, që nga ajo kohë kanë kaluar më shumë se dy dekada dhe askujt...

Trump-Biden, ky çift simpatik të moshuarish!

Nga:Anisa Bahiti Asnjëherë gara në SHBA për president nuk ka qenë kaq e polarizuar. Në garë janë: Një neokomunist 80- vjeçar, ish-zëvendëspresident dhe senator i vjetër...

Info-Elbasani, një platformë idesh për të gjithë!

Nga Anisa Bahiti Pas një start-upi të suksesshëm Info-Elbasani i reformuar, me një ekip të plotë nga Kryeredaktori Salliu që është dhe themelues i kësaj...

Assosacioni si vdekje klinike e Kosovës!

Nga Anisa Bahiti Dje, përfaqsuesi i BE-së për dialogun Prishtinë-Beograd, sllovaku Lajcak, ishte në Prishtinë dhe takoi të gjithë krerët e politikës dhe të shtetit...

Pse Rama e la kolltukun… në studion e Opinion

Nga Andi Bushati Vetëm një háll i madh mund ta detyronte kryeministrin e vendit të linte kolltukun në studion e Opinion dhe të ngrihej në...

Biznesmenë apo trafikantë???

Nga Anisa Bahiti Në fillimin e viteve ‘90 një çoban nga një fshat afër Fierit u kthye në tregtar të vogël nafte, falë kontrabandës...

Që të rinjtë të mos e braktisin Shqipërinë!

Nga Anisa Bahiti Me të drejtë këto kohë është ngritur alarmi i afrimit të dimrit demografik të Shqipërisë dhe ikjes së të rinjve nga vendi,...

Mbani sportin larg nga politika!

Nga Anisa Bahiti Në gjithë këto vite tranzicion njerëzit e thjeshtë kanë kaluar shumë strese dhe ngarkesa psiko-emocionale e sociale. Kostot e destabilizimit të vazhdueshëm...

Një Gjykatë aspak speciale!

Nga Anisa Bahiti Në fillim të kësaj jave Gjykata Speciale e Kosovës në bazë të urdhrit të Prokurorisë së Posaçme, kreu arrestimet e para. Arrestimi...

Në kërkim të shpresës

Nga Ermir Gjinishi Ndonjëherë nuk e sheh veten tënde qartë deri kur të shfaqet në sytë e të tjerëve, thotë një fjalë e mënçur. Para...

Lajmet e fundit

45-vjeçari shqiptar gjendet i vdekur brenda kamionit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur këtë mëngjes në zonën e Rovigana në Monselice në Itali. Një 45-vjeçar shqiptar është gjetur brenda në kabinën e...

Berisha iu jep fund zërava! Zbulon nëse do të jetë kandidat për deputet

Kandidimi i ish-kryeministrit Sali Berisha për deputet ka qenë në ndër çështjet më të diskutuara pas deklaratës së anëtarit të komisonit të vlerësimit të...

LAJM I FUNDIT/ Vetëvritet me armë zjarri 33-vjeçarja. Policia procedon 4 persona

Në rrugën “Ali Shefqeti”,Shkozë, në banesë, e ndodhur në gjendje të rënduar psikologjike dyshohet se është vetëvrarë me armë zjarri shtetasja M.H., 33 vjeçe. Specialistët...

Shpërthim i fuqishëm në Turqi (VIDEO)

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në Iskenderun të Turqisë. Paraprakishte mediat truke dyshojnë se një person fillimisht ka qëlluar ndaj policisë dhe më pas...

OFL kërkon pasurinë ish-kryetarit të PS-së së Cërrikut

Kush është Llazar Bicja, kryetari i PS në Cërrik që Prokuroria e dënoi me 14 vite burgim se bashkëpunoi me bandidët për vrasjen e...

Dy djemtë dhe babai gjenden të vdekur në fermë

Një prani masive e policisë ka rrethuar fermën e një babai dhe dy djemëve të tij. Burrat që humbën jetën janë vëllezërit Diarmiud dhe...

Rrëmbyen vajzën 19 vjeçare të biznesmenit shqiptar/ Pas 20 vitesh arrestohet një prej autorëve

Një 19 vjeçare ishte rrëmbyer nga katër të dyshuar, të cilët për lirimin e saj kërkonin një shumë të madhe parash nga familja e...

644 gjoba për 24 orë/Maskat vendosen kryesisht mbrëmjeve

Vijon kontrolli i Policisë së Shtetit për monitorimin e mbajtjes ose jo të maskës nga ana e qytetarëve, në pothuajse të gjitha ambientet, jashtë...

E qëllojnë nga automjeti, tentativë për ‘eliminimin’ e 40-vjeçarit shqiptar në Itali

Një ngjarje ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Asti, Itali, ku është tentuar të 'eliminohet' një 40-vjeçar shqiptar. Nga të shténat ai ka mbetur...

Habit NASA: Në Hënë ka ujë të pijshëm, oksigjen dhe karburant për raketat kozmike (Video)

Xhepat e vegjël të akullit në Hënë mund të sigurojnë mjaftueshëm ujë të pijshëm, oksigjen dhe karburant për raketat kozmike, të mjaftueshme për të...