Duket sikur COVID ka “mbërthyer” të gjithë botën, por megjithatë, shumë afër nesh, ndodhet një vend që nuk ka regjistruar asnjë rast me virusin e rrezikshëm deri më tani.

Bëhet fjalë për Bolognola-n, një qytezë e vogël në rajonin Marche të Italisë, që sipas “TGCOM”, nuk është prekur asnjëherë nga koronavirusi.

Vendi ka pak më shumë se 150 banorë, por i vendosur në malet Sibillini dhe i njohur për majat dhe shpatet e skive, Bolognola tërheq shumë turistë.

E megjithatë, vendi nuk ka regjistruar as edhe një person me COVID, duke e bërë këtë fakt një mister.

Për kryebashkiaken, Cristiana Gentili, shkak është një bashkëpunim i shkëlqyer i të gjithë faktorëve, administratës, restoranteve, ambienteve të akomodimit e qytetarëve. Të gjithë kanë bërë pjesën e tyre thotë ai, por duke pranuar se “duhet edhe shumë fat”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu