Lakuriqët e natës të gjetur në një shpellë në Kamboxhia në 2010-ën mbartnin një patogjen që është “gati identik” me virusin që shkakton COVID-19. Ky është zbulimi i fundit i shkencëtarëve sipas të cilëve mostrat e testuara të ruajtura në një frigorifer në Institutin Pasteur në Phnom Penh të Kamboxhias, që nga dhjetori i vitit 2010 në një studim të bërë nga Muzeu i Historisë Natyrore në Paris dhe i miratuar nga UNESCO.

Duke sekuencuar mostrat nga 430 pjesë të mbledhura më shumë se një dekadë më parë, ata gjetën viruse “gati identike” me atë që shkakton COVID-19 në 2 pjesë të cilat gjenden në Kamboxhia, Laos, Mianmar, Tajlandë dhe Vietnam.

Në një raport të publikuar këtë javë thuhet se lakuriqët e natës ndanin 92.6% të të njëjtit identitet si SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19.

Lakuriqët e natës kishin jetuar në një shpellë në provincën Steung Treng në verilindje të Kamboxhias, e cila kufizohet me Laosin. Studiuesit kishin arritur në zbulimin e tyre në nëntor, por ende nuk kishin ndarë gjenomën për të parë se sa i afërm ishte me virusin që shkakton COVID-19.

Këtë javë, ata thanë se gjetjet e tyre mund të ishin thelbësore për të zbuluar se nga filloi virusi ndërsa mbikëqyrja e mëtejshme e lakuriqëve të natës dhe kafshëve të tjera të egra në rajon mund të nënkuptojë se bota është më mirë e përgatitur për një pandemi tjetër.

Disa pjesë të gjenomit të lakuriqëve të natës “janë gjenetikisht më afër SARS-CoV-2 sesa çdo virus tjetër i lidhur ngushtë i zbuluar deri më sot”, shkruajnë studiuesit.

Vitin e kaluar, shkencëtarët në Yunnan, Kinë, zbuluan viruse në një mostër patkoi të marrë në 2013-ën dhe një tjetër nga 2019 që ishin të lidhur ngushtë. Dy viruse të lidhura ngushtë me SARS-CoV-2 u gjetën gjithashtu në shkurt të vitit të kaluar në pangolinat që ishin kontrabanduar në Kinën Jugore.

Shkencëtarët e Institutit Pasteur, të financuar nga qeveritë e SHBA dhe Francës, thanë se gjetja e tyre “tregon se viruset e lidhura me SARS-CoV-2 kanë një shpërndarje gjeografike shumë më të gjerë sesa kuptohej më parë, dhe ka të ngjarë të qarkullojnë përmes specieve të shumta Rhinolophus”.

Hetuesit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) janë aktualisht në Ëuhan, Kinë, për të përcaktuar saktësisht se ku dhe si filloi pandemia pasi virusi u shfaq për herë të parë atje në fund të 2019.

Shkencëtarët e Institutit Pasteur thanë se Azia Juglindore, dhe jo vetëm Kina, “mund të përfaqësojë një zonë kyçe për t’u marrë në konsideratë në kërkimet e vazhdueshme për origjinën e SARS-CoV-2 dhe sigurisht në përpjekjet më të gjera të mbikëqyrjes së koronavirusit”.

“Mbikëqyrja e vazhdueshme e lakuriqëve të natës dhe kafshëve të tjera të egra kryesore në Azinë Juglindore është kështu thelbësore, jo vetëm për të gjetur rezervuarin SARS-CoV-2, por edhe për t’u përgatitur më mirë për pandeminë tjetër”, përfunduan ata.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu