Rreziku i vdekjes nga Covid-19 është rreth 3.5 herë më i lartë se rreziku i vdekjes nga gripi sezonal, sipas një studimi të ri kanadez bazuar në të dhënat nga shpërthimi i parë (pranverë dhe verë 2020).

Ky vlerësim është i ngjashëm me studime të tjera nga SHBA dhe Franca, duke konfirmuar se koronavirusi nuk është “grip i thjeshtë”, siç disa vazhdojnë të argumentojnë.

Studiuesit, të udhëhequr nga Asistent Profesor Amol Verma i Shkollës së Shëndetit Publik të Universitetit të Torontos, botuar në Revistën e Shoqatës Mjekësore Kanadeze (CMAJ), krahasoi të dhënat nga shtrimet në spital në shtatë spitale të Ontario me Covid-19 (1,027 pacientë me moshë mesatare 65 vjeç) dhe me grip (783 me moshë mesatare 68 vjeç).

Vdekshmërisë në spital e grupit të parë të koronavirusi ishte pothuajse 20%, ndërsa ai i gripit ishte 6%. Mundësia e pranimit në Njësinë e Kujdesit Intensiv (ICU) ishte përkatësisht 26.4% dhe 18%, ndërsa kohëzgjatja mesatare e shtrimit në spital ishte përkatësisht 8.7 dhe 4.8 ditë.

“Tani mund të themi me siguri se Covid-19 është shumë më serioz se gripi sezonal. Pacientët e pranuar në spital me Covid-19 kishin tre herë e gjysmë më shumë gjasa të vdisnin, një herë e gjysmë më shumë të ngjarë të pranoheshin në terapi intensive dhe një e gjysmë herë më shumë të ngjarë të shtroheshin në spital sesa pacientët e trajtuar për gripin , “tha Dr Verma.

Ai shtoi se koronavirus është më i rrezikshëm se gripi sepse njerëzit kanë nivele më të ulëta të imunitetit ndaj tij, pasi infeksionet e gripit të përsëritura dhe vaksinat e gripit kanë “ndërtuar” imunitet më të madh në popullatë ndaj viruseve të gripit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu