Spanjë sekuestrohet gjysëm ton marijuanë, 8 persona të arrestuar. Nga droga e sekuestruar në Spanjë të arrestuar janë edhe shqiptarë. Marjiuana në Spanjë ishte e kultivuar në një vilë luksoze.

Agjentët e Policisë Kombëtare  në Spanjë kanë arrestuar tetë persona me origjinë Lituaneze , Greke, Shqiptare dhe Spanjolle të cilët i përkasin një grupi kriminal, vjedhjes dhe mashtrimit të energjisë elektrike. Arrestimet përfshihen në operacionin “Dita e Gjelbër” , e cila ka lejuar çmontimin e katër plantacioneve të marijuanës dhe sekuestrimin e 485 kilogramëve të drogës (2,721 bimë) .

Të mbjellat ishin të vendosura në Castellón, Llíria dhe Burjassot , dhe në regjistrat agjentët verifikuan që ekzemplarët ishin në faza të ndryshme të maturimit për të garantuar furnizim të vazhdueshëm në treg. Për më tepër, sasi të ndryshme marijuane të gatshme për shpërndarje dhe konsum janë konfiskuar pasi të ketë kaluar procesi i përzgjedhjes dhe tharjes, siç raportohet nga selia superiore në një deklaratë.

Në operacionin, i cili filloi vitin e kaluar, agjentët zbuluan një ndryshim në vendndodhjen e të korrave, duke shkuar nga të qenit në zonat rurale dhe shtëpitë e vjetra të pabanuara në shtëpitë luksoze në urbanizime . Në këto lokacione, autorët e dyshuar bënë investime të konsiderueshme financiare për të parandaluar që aktiviteti kriminal që po ndodhte në brendësi të bëhej i njohur. Përveç kësaj, ata mbrojtën shtëpitë e tyre me armë, reale ose të simuluara, dhe me qen të rrezikshëm për të parandaluar që të huajt të afroheshin me pronën.

Sistemi i kultivimit ishte i brendshëm dhe kishte të gjithë elementët e nevojshëm për të garantuar një korrje të përhershme për shitje të mëvonshme. Plantacionet ishin të pajisura me pajisje komplekse ndriçimi, nxjerrës për të hequr ajrin e ndenjur, filtrat e aromës, tifozët, kohëmatës për të kontrolluar funksionimin e sistemit, stacionet e motit dhe termo-higrometrat për të matur temperaturën dhe lagështinë.

Në një nga kërkimet, dy automjete të nivelit të lartë që ishin pa targa u gjetën dhe u vodhën në nëntor nga një Përfaqësi e Manises. Një revolver i zbrazët, një armë gjahu, një hanxhar 50 centimetra, sisteme të mbikëqyrjes video infra të kuqe, 189 llamba, 148 sloops, 100 tifozë dhe 22 kondicionerë, ndër elementë të tjerë, gjithashtu janë ndërhyrë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu