Disa persona janë plagosur pas një shpërthimi gazi në Memmingen në jug të Gjermanisë, raportoi e përditshmja Bild të premten, duke cituar një zëdhënës të policisë.

Aksidenti ndodhi në një ndërtesë të Kryqit të Kuq bavarez. Një shpërthim tjetër nuk mund të përjashtohet, tha një zëdhënëse e policisë. Arsyeja: se kërkimi për rrjedhjen është ende duke vazhduar pasi ekziston frika se gazi mund të përhapet nën tokë.

Në qendrën e kontrollit për thirrjet emergjente në Brigadën e Zjarrfikësve dhe  Shërbimin e Shpëtimit, një zëdhënës supozoi se katër persona mund të ishin plagosur. Sipas një raporti në Allgäuer Zeitung, një grua qe plagosur rëndë. Ajo u dërgua me helikopterin e shpëtimit në klinikën e aksidenteve në Murnau.

Me sa duket, personi i dëmtuar rëndë e shkaktoi shpërthimin: Sipas gazetës, gruaja është një pastruese e cila ishte gati të pastronte zyrat e DRK. Kur ajo shtypi çelësin e dritës, ndodhi shpërthimi.

Brigada e zjarrfikësve, shërbimi i shpëtimit, organizata e ndihmës teknike dhe policia janë aktualisht në vend. Aksidenti ndodhi rreth orës 6 të mëngjesit.

Të gjitha ndërtesat brenda një rrezeje prej 500 metrash u evakuuan, përfshirë dhomat e redaksisë së Memminger Zeitung, siç raportoi Allgäuer Zeitung.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu