Spazmat e muskujve shpesh janë një mënyrë që trupat tanë të na bëjnë të ditur se diçka nuk është në rregull me stilin e jetës tonë. Ndoshta ju keni mbingarkuar muskujt tuaj të shpinës në palestër, ose sjellja juaj nuk ka qenë më e mira gjatë ditës së punës në kompjuterin tuaj, ose keni shikuar me qejf një shfaqje televizive natën e kaluar duke qëndruar në një divan. Për fat të mirë, ka shumë mënyra për të lehtësuar dhimbjen dhe për ta parandaluar atë në të ardhmen.

Më poshtë ne do ju tregojmë  këto këshilla për t’ju ndihmuar të hiqni qafe dhimbjen në qafë dhe shpinë.

Terapia me nxehtësi dhe akull
Për 48 deri në 72 orë, mjekët rekomandojnë vendosjen e akullit në zonën ku ndjeni dhimbje (për 10-20 minuta në të njëjtën kohë). Paketimet e akullit ndihmojnë në parandalimin e inflamacionit dhe impulseve të ngadalta nervore, gjë që ndihmon në mpirjen e dhimbjes.

Masazh i butë
Është gjithmonë një ide e mirë të kërkoni ndihmë  nga një terapist, por nëse çështja juaj nuk është aq serioze, mund t’i kërkoni partnerit t’ju fërkojë lehtë muskulin që po spazmën dhe të shtypë butësisht zonën ku ndjeni dhimbje. Nëse kjo ju ndihmon, bëjeni vazhdimisht derisa të ndiheni më mirë.

Qëndroni të hidratuar
Specialistët e mjekësisë paralajmërojnë se midis rezultateve të shumta të pakëndshme të mosmarrjes së mjaftueshme të ujit gjatë ditës, mund të sjellin spazma të muskujve. Sigurohuni që të pini ujë rregullisht.

Ushtroni, por jo menjëherë
Nëse jeni përballur me problemin e spazmave të muskujve në qafë ose në shpinë, ai fare mirë mund të shkaktohet nga aktiviteti juaj fizik. Specialistët rekomandojnë që të ndaloni së qeni aktiv vetëm ditët e para, pastaj të filloni të bëni ushtrime të lehta dhe shtrirje. Ushtrimet që duhet të shmangni gjatë kësaj kohe përfshijnë: vrapim, kërcime, ulje-ngritje, golf etj.  Kur bëhet fjalë për shtrirje, ju mund të ngrini lehtë shpatullat tuaja dhe pastaj t’i ulni ato, të rrokullisni supet përpara dhe mbrapa. Do të ishte një ide e mirë të pyesni mjekun ose terapistin tuaj fizik në lidhje me ushtrime të tjera të zgjatjes që janë të sigurta në situatën tuaj. Kthehuni në rutinën tuaj të rregullt pas 2-3 javësh.

Kontrolloni jastëkun:
Një arsye e zakonshme e dhimbjes së qafës është se ju po flini me jastëkun e gabuar, që nuk mbështesni si duhet qafën. Provoni të flini më një jastëk me pupla që përshtatet me formën e kokës dhe qafës tuaj.

Përdorni një jastëk ortopedik
Veshja e një jastëku ortopedik, kufizon ndjeshëm dhimbjet e qafës tuaj. Por vënia e saj duhet të diskutohet me mjekun.

Mendoni për të ardhmen
Ka shumë mënyra për të parandaluar dhimbjen në qafë dhe shpinë,  këtu janë disa që janë rekomanduar nga mjekët:

  • Nëse punoni në kompjuter për orë të tëra, bëni rregullisht disa ushtrime të zgjatjes në vendin tuaj të punës (çdo orë apo më shumë).
  • Përdorni një mbajtëse speciale për të mbajtur dokumentet që po lexoni në nivelin e syve për të mbajtur qafën drejt.
  • Mos vishni taka të larta.
  • Për më tepër, është e rëndësishme të merrni mjaftueshëm vitaminë D dhe kalcium në dietën tuaj.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu