Ministri Grek i Mbrojtjes Nikos Panagiotopulos iu përgjigj një pyetje të paraqitur në Parlament nga kryetari i partise “Zgjidhja Greke”, Kyriakos Velopoulos, mbi temën e ushtarëve grekë që marrin urdhra në shqip.

Velopulos iu referua një videoje të datës 15 janar, me titull “Shqiptarët u japin urdhra ushtarëve grekë”. Videoja tregon dy të rinj, njëri veshur me një kostum kamuflazhi dhe tjetri i veshur me të zeza, të veshur me bereta dhe duke folur rrjedhshëm shqip në kamera. Pastaj njëri nga të dy kthehet te një grup ushtarësh dhe jep urdhra në shqip.

Sipas ministrit grek, ngjarja është hetuar dhe shqiptarët janë akuzuar për sjellje të pahijshme dhe ndaj shqiptarëve u morën masa disiplinore.

“Një Provim Administrativ i Betuar u krye për këtë ngjarje specifike në mënyrë që të hetojë kushtet në të cilat ndodhi regjistrimi i videos dhe postimi i tij në mediat sociale. Ajo u përfundua menjëherë,” tha Panagiotopulos, duke shtuar se akuza ishte për sjellje të pahijshme dhe u morën masa disiplinore për palën shqiptare.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu