Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, publikoi pamje të reja nga zbarkimi i sondës Perseverance.

Kamerat ishin të pozicionuara për të kapur momentet kryesore të pajisjeve, nga lëshimi i parashutës supersonike përmes goditjes me ajër të xhamit mbrojtës, e deri ne momementin kur rrotat prekin planetin e kuq.

Nasa kishte shpresuar gjithashtu që të regjistronte tingullin e zbritjes me një mikrofon, por fatkeqësisht kjo nuk pati sukses.

Kujtojmë që hyrja e sondës “Perseverance” në atmosferën marsiane filloi në 3:55 pasdite e së premtes dhe kaloi me sukses një proces shtatë minutësh.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu