Donald Trump të dielën nisi përpjekjen për rikthimin e tij politik, duke ngacmuar një kandidim të mundshëm për presidencën në 2024 dhe duke denoncuar Joe Biden për “muajin e parë më katastrofik të çdo presidenti në historinë moderne”.

Ish-presidenti bëri fjalimin e tij të parë që kur u largua nga Shtëpia e Bardhë në Konferencën e Veprimit Politik Konservator të krahut të djathtë (CPAC) në Orlando, Florida, në një pritje të efektshme.

Republikanët shtyjnë ‘rikthimin e jakës blu’ – por a është festa një mik i vërtetë i punëtorit?

Ai i tha CPAC se Demokratët “sapo humbën” Shtëpinë e Bardhë, pavarësisht nga fakti që Joe Biden u përurua si presidenti i 46-të i SHBA në 20 Janar, i betuar nga shefi i gjykatës së lartë, John Roberts. Dhe zyrtarët në të gjitha nivelet i quajtën zgjedhjet më të sigurta në historinë e SHBA.

Trump tha, për brohoritje të egra: “Unë madje mund të vendos t’i rrah për herë të tretë.”

Ish-presidenti i fajësuar dy herë lëshoi ​​zhgënjimin e vendosur pas dy muajsh heshtje të mediave sociale – ai u ndalua nga Facebook dhe Twitter për komente ndezëse – dhe vetëm një grusht intervistash televizive.

Trump e bëri të qartë se ai synon të mbetet një forcë politike duke deklaruar: “Unë qëndroj para jush sot për të deklaruar se udhëtimi i pabesueshëm që kemi filluar së bashku katër vjet më parë është larg nga e mbaruara”.

“Ne të gjithë e dinim që administrata e Biden do të ishte e keqe – por askush prej nesh nuk e imagjinonte se sa keq do të ishin, dhe sa larg do të shkonin … Joe Biden ka pasur muajin e parë më katastrofik të çdo presidenti në modern historia

Dhe duke shtuar: “Politikat radikale të imigracionit të Biden nuk janë thjesht të paligjshme – ato janë të pamoralshme, ato janë të pashpirta dhe janë një tradhti ndaj vlerave thelbësore të kombit tonë.”

Trump i bëri thirrje Biden të rihapë shkollat ​​pavarësisht nga frika e vazhdueshme e sigurisë për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Ish-presidenti gjithashtu thirri axhendën e tij nacionaliste “Amerika së pari” duke këmbëngulur: “Ne besojmë në qëndrimin përballë Kinës, mbylljen e burimeve të jashtme, rikthimin e fabrikave tona dhe zinxhirët e furnizimit dhe sigurimin që Amerika, jo Kina, të mbizotërojë të ardhmen.”

Në një fjalim që zgjati rreth 90 minuta, Trump u tërhoq nga temat e tij të besueshme të djathta kundër imigracionit, veçanërisht duke u marrë ashpër me migrantët që kalonin kufirin SHBA-Meksikë dhe duke folur për forcimin e barrierës së tij atje.

Ai gjithashtu filloi një bujë transfobike, duke pretenduar se atletët transgjinorë po shkatërronin sportin e grave.

Dhe Trump u pozicionua në zemrën e supozuar të republikanëve, duke thënë se çdo ide që ai do të drejtonte një parti politike të shkëputur ishte “lajm i rremë”.

Pavarësisht nga votimi i fundit bipartizan në gjyqin e tij të fajësimit, ku ai i shpëtoi bindjes, Trump pretendon se partia Republikane është “e bashkuar”. “Ndarja e vetme është midis një numri të madh të hakerëve politikë të krijimit të Uashington DC dhe të gjithë të tjerëve në të gjithë vendin.”

Shumica e komentuesve presin që Trump, në moshën 74 vjeç, të lërë të hapur mundësinë që ai të kandidojë për rizgjedhje në 2024 pa bërë një angazhim përfundimtar. Ai ka mbetur një prani e afërt në CPAC, me folës pas folësi duke premtuar besnikëri ndaj tij dhe axhendës së tij “Bëni Amerikën përsëri të shkëlqyeshme”, ndërsa një idhull i artë i stilit të viçit në imazhin e tij madje u parakalua nëpër sallat e kongreseve.

Folës dhe panele të shumta gjithashtu kanë kënaqur dhe promovuar gënjeshtrën e pacipë të Trump se zgjedhjet iu vodhën atij.

Matt Schlapp, kryetar i Unionit Konservator Amerikan, i cili drejton konferencën, pohoi: “CPAC është mundësia juaj e parë për të parë se çfarë ndodhi në të vërtetë në ditën e zgjedhjeve. Dhe kishte mashtrim të gjerë të votuesve në shumë shtete, veçanërisht në qytetet e mëdha të drejtuara nga makineria demokrate. Ky është fakt dhe ne ju dhamë prova për ta nënvizuar atë fakt. ”

Tom Fitton, presidenti i grupit të krahut të djathtë Judicial Watch, u tha të pranishmëve: “Në ditën e zgjedhjeve, Presidenti Trump kishte votat për të fituar presidencën. Këto totale të votave u ndryshuan për shkak të numërimit të paparë dhe të jashtëzakonshëm pas ditës së zgjedhjeve. Judicial Watch ka paralajmëruar prej kohësh për kaosin dhe rritjen e rrezikut të mashtrimit nga postimi i pamatur i njëqind milion fletëvotimeve dhe aplikacioneve të votimit. ”

Pretendime të tilla janë provuar vazhdimisht të rreme. Votimi përmes postës u rrit për shkak të pandemisë së koronavirusit, por zyrtarët shtetërorë, përfshirë republikanët, nuk raportuan parregullsi të rëndësishme. Ish presidenti dhe aleatët e tij humbën më shumë se 60 sfida ligjore, duke përfshirë ato të peshuara nga gjykatësit e caktuar nga Trump. Prokurori i përgjithshëm i vetë Trump, William Barr, hodhi poshtë akuzat për mashtrim.

Për të gjitha fjalimet për unitetin e partisë, CPAC ishte i shquar për mungesën e ish-nënkryetarit Mike Pence, udhëheqësit të pakicës së Senatit Mitch McConnell dhe republikanëve të tjerë kryesorë.

Bill Cassidy, një senator republikan nga Luiziana, këmbënguli që CPAC nuk përfaqëson të gjithë partinë Republikane. “Tani, nëse planifikojmë të fitojmë në [zgjedhjet afatmesme] në 2022 dhe [zgjedhjet presidenciale] në 2024, ne duhet t’i dëgjojmë votuesit, jo vetëm ata që e duan vërtet Presidentin Trump, por edhe ata që ndoshta janë më pak të sigurt, ”Ai i tha programit Shteti të Bashkimit të CNN. “Nëse idolizojmë një person, do të humbasim. Dhe kjo është disi e qartë nga zgjedhjet e fundit. ” InfoWebTv

The Guardian

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu