Sipas studiuesve, 250,000 vdekje ne ShBA çdo vit kane te bejne me mungesen e aktivitetit fizik dhe te pakten 3.9 milion vdekje po shmangen ne te gjithe boten cdo vit nga njerezit qe jane fizikisht aktive.( sipas nje studimi te Universitetit te Kembrixhit,studim i botuar ne The Lancet Global Health) .

Ne pergjithesi 8,3 % e vdekjeve i atribuohen nivele te mos ushtrimit te aktivitetit fizik.

 Një nga arsyet me te medha per kete fakt eshte se : nje menyre jetese e ulur (sedentary) kontribuon në ‘Semundjet dhe Shendetin e Zemres’.

•Ushtrimi mund të NDRYSHOJ shendetin e zemres ne çdo moshe.

•Disa ushtrime jane veçanerisht te dobishme per te.

•Planifikoni stervitjen tuaj qe do t’i mbaje zemrat duke pompuar fuqishem per vitet qe vijne.

Rendesia E Shendetit Te Zemres

Shëndeti i zemres duhet te jete nje perparesi per te gjithe , ne çdo moshe te jetes dhe çdo faze te fitnesit.  Zemra eshte pergjegjese per levizjen e gjakut neper trup, duke çuar oksigjen si karburant ne qelizat edhe funksionet e tyre.  Pa zemren qe pompon gjak, ne nuk mund të mbijetojme.

Si Te Kuptojme Nese Kemi Nje Zemer Te Shendetshme

Nese nuk keni nje semundje te lindur , zemra juaj do te kete me pak probleme , nese e trajtoni ate sic duhet. Ju keni një zemer te shendetshme nese:

•Ju keni nje rrahje zemre na(Paus) midis 60 dhe 100 rrahje ne minute.

•Rrahjet e zemrës tuaj rikuperohen mjaft shpejt pasi keni bere nje levizje te caktuar.

 • Presioni juaj i gjakut eshte nen 120/80.

 •Një test gjaku qe mat nivelet e kolesterolit të shendetshem, Kreatinines, Natriumit dhe Kaliumit.

Sigurisht, menyra me e mire per te kuptuar shendetin tuaj te zemres eshte te konsultoheni me mjekun tuaj, por shumicen e ketyre shenjave mund t’i kontrolloni ne shtepi.

Ne keto pika ju parandaloni nje sulm ne zemer .

Pse Ju Duhet Te Ushtroheni?

Ushtrimet jane nje perberes thelbesor dhe qe shum njerez e shmangin.

 •Ushtrimet e bejne muskulin e zemres me efikas.

 •Permiresojne qarkullimin e gjakut rreth zemres tuaj, duke zvogeluar rrezikun e nje mpiksje vdekjeprurese.

 •Ushtrimet rrisin kolesterolin HDL dhe ulin kolesterolin LDL.

 •Ju ndihmojne të mbani nje peshe te shendetshme, e cila promovon shendetin e zemres.

 •Ushtrimi eshte gjithashtu i shkelqyer per menaxhimin e stresit, i cili eshte i rendesishem për uljen e presionit te gjakut.

Qendrimi ne nje peshe te shendetshme eshte nje nga gjerat me te mira që çdokush mund të beje për veten dhe zemren e tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu