Shkencëtarët britanikë po zhvillojnë vaksinën e parë në botë të koronavirusit që ‘ngjitet’ në lëkurë e që mund të përdoret si një alternative për njerëzit që kanë fobi gjilpërat.

Pajisja e silikonit lëshon mikronela të vogla, secila më e hollë se një qime, për të thyer barrierën e lëkurës dhe për të monitoruar efikasitetin e saj duke matur përgjigjen imune të trupit.

Një prototip do të zhvillohet deri në fund të Marsit me shpresën se mund të paraqitet për provat klinike.

Studiuesit e Universitetit të Swansea synojnë ta bëjnë pajisjen komerciale të disponueshme brenda tre vjetësh.

Projekti mori fonde të Qeverisë Uellsiane dhe Evropiane si pjesë e përgjigjes globale ndaj pandemisë, megjithëse shpresonte se mund të përdoret për të trajtuar sëmundje të tjera infektive.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu