Të demorziluar, të dëshpëruar dhe të mpirë. Vetëm tre emocione mund të përjetoni për momentin. Nëse po, nuk jeni vetëm.

Kur numri i të vdekurve në Mbretërinë e Bashkuar arriti në 100,000, ishte një moment historik shkatërrues. Tani është më shumë se 117,000.

Shumë prej nesh luftojnë për të përtypur një numër kaq të madh, i cili rritet nga dita në ditë. Të vazhdosh me normalitetin duket joadekuate, por çfarë mund të bësh?

“Askush nuk është person i keq nëse ndihet pak i mpirë. Është vetëmbrojtje”, thotë psikologja dhe autorja Dr. Meg Arroll.

Ajo tha se shumë prej nesh vuajnë nga “lodhja e dhembshurisë”, pasi kanë jetuar një pandemi për kaq gjatë. “Normalisht ju duhet ta shihni këtë vetëm te mjekët dhe infermierët. Por ndërsa dëgjojmë histori të njerëzve që kanë vdekur çdo ditë, ndjenja e shtangies është një proces vetëruajtës që ndalon së bëri gjërat dërrmuese”.

Kjo është diçka me të cilën mund të lidhte 24-vjeçarja Simone Ziel. Lajmet e vazhdueshme për vdekjet nga Covid e kanë bërë atë të ndihet pesimiste.

“Jam e mpirë nga numrat e lartë të vdekjeve. Nuk është normale të thuhet çdo ditë se po vdesin miliona njerëz. Nuk po them se nuk jam e trishtuar dhe e dëshpëruar, por jam mësuar“. Simone thotë se e ndjen ndjenjën e fajit pasi ndihet e mpirë. Ajo thotë se është një ndjenjë e re për të. “Zakonisht jam një person empatik, por tani energjia ime emocionale është zero. Kur filloi pandemia për herë të parë, unë isha më e shqetësuar për numrat që po rriteshin çdo ditë. Por prej disa muajsh jam bërë e pandjeshme ndaj shifrave. Shoh njoftime të lajmeve dhe i kaloj”.

Simone e ka provuar personalisht virusin. Ajo u prek vetë nga Covid dhe gjithashtu humbi tragjikisht një mik të familjes. Por natyra e pamëshirshme e pandemisë po bëhet e vështirë për t’u përpunuar, informon abcnews.al.

“Gjithkush merret me gjëra të ndryshme, por ndonjëherë raportimi i vdekjeve duket si një konferencë për shtyp. Covid është bërë pjesë e jetës sonë të përditshme, por nuk duhet të ndihet kështu”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu