Vritet në Greqi një djalë i ri nga Shqipëria, ndërsa rrethanat janë ende mister. Shtetasi me inicialet B.K nga Mati ka qenë në gjueti bashkë me shokun e tij.

Medit në Greqi shkruajnë se dje në mesditë në një zonë pyjore të Mylopotamos Tsagaradas, në Pelionin Lindor, me një tjetër viktimë të vrarë në gjueti. Gjithçka ndodhi kur një gjuetar gabimisht mendoi se kishte parë një derr të egër, qëlloi dhe në vend të kafshës “goditi” shokun e tij.

I ndjeri, 33 vjeç, me kombësi shqiptare, ishte baba i dy fëmijëve të mitur, ndërsa gruaja e tij po pret të ketë një të tretë brenda pak ditësh. Të dy jetonin në Tsagarada, megjithatë leja e qëndrimit të të ndjerit kishte skaduar, dmth. Ai ishte në vend në mënyrë të paligjshme

Si u vra në gjueti

Të dy kishin shkuar dje në mëngjes nga Tsagarada në pyllin e Mylopotamos për gjueti, pavarësisht se ishte e ndaluar për shkak të karantinës.

Ata nuk kishin veshur jelekë fluoreshente, një fakt që doli se ishte fatal, sikur viktima ta kishte veshur, mbase shoku i tij e kishte parë dhe nuk do ta kishte qëlluar. Rreth orës 1.00 dje në mesditë viktima, i cili gjithashtu kishte veshur rroba maskimi, bëri levizje për derrat e egër dhe me sa duket 57-vjeçari nuk e pa, i cili ndërsa kuptoi shushurimën e gjetheve dhe lëvizjen e degëve, mendoi se ishte një kafshë dhe u qëllua nga një armë të cilën ai e zotëronte ligjërisht.

Sipas një dëshmitari, autori i krimit dyshohet se ka dëgjuar një “ah” dhe më pas ka kuptuar se ai kishte goditur shokun e tij. Në fakt, dëmtimi thuhet se ka ndodhur në arterien femorale të barkut, e cila rezultoi në viktimën që humbi shumë gjak. Miku i tij e transportoi atë në rrugën Tsagarada-Zagora, në rast se gjen një makinë që kalon dhe e çon në Spitalin e Volos.

Aksidentalisht, sipas një burimi të sigurt, në atë kohë po kalonte ambulanca e Qendrës Shëndetësore Zagora, e cila hipi në të dhe e transportoi në Achillopouleio. Sidoqoftë, i plagosuri nuk arriti të mbërrinte në Spital, pasi dyshohet se u shua brenda ambulancës nga gjakderdhja e pakontrollueshme.

Sipas të njëjtit burim, plaga ishte transparente… Çështja u mor nga Departamenti i Policisë në Pelionin e Veriut, ndërsa autori 57-vjeçar u arrestua dhe u ndalua, pasi ai përballet me akuzën e vrasjes nga pakujdesia. Sipas informacioneve, 57-vjeçari, i cili jeton dhe punon për vite me radhë në zonën e Tsagarada, është në një gjendje shoku dhe nuk mund ta besojë atë që i ndodhi shokut të tij.

Sidoqoftë, policia përjashton veprimtarinë kriminale dhe e konsideron atë një aksident.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu